EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

България & Румъния с общи проекти "Юнкер"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България & Румъния с общи проекти "Юнкер"

mail10:10 | 16.01.2015прегледи 1359 коментарикоментари 0


България и Румъния започват диалог по общи проекти за инвестиционния план на Европейската комисия, наричан още Плана „Юнкер“. За това се разбраха днес заместник министър –председателят по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева и премиерът на Румъния Виктор Понта.

Вицепремиерът Кунева, която е на двудневно работно посещение в Румъния, се срещна с г-н Понта извън предвидената програма по негово желание. Румънският премиер предаде пожелание за успех на новото българско правителство и отправи покана за провеждането на междуправителствено заседание в Букурещ възможно най-скоро.

Двамата констатираха, че България и Румъния имат подчертано общи интереси в рамките на Европейския съюз, които трябва да се изпълнят със съдържание и конкретика. „Двете страни са по-силни в рамките на общността, когато работят в режим на засилено партньорство“, посочи Кунева.

На срещата беше обсъдена и европейската политика на сигурност. Двете страни изразиха съгласие, че България и Румъния могат да допринесат за сигурността на Европа и са готови да изпълнят всички условия за това, включително и през Шенген.

На срещата между българският вицепремиер и румънският икономически министър Михай Тудосе беше постигнато съгласие за сформирането на междуправителствена работна група, която да подготви в кратък срок конкретни предложения за общи проекти в сферите на енергетиката и инфраструктурата по Плана за инвестиции „Юнкер“. Целта е предложенията да са готови за разглеждане на междуправителственото заседание. Беше коментиран и въпросът за създаването на общ инвестиционен механизъм за тези проекти, като и възможността двете държави да направят обща вноска в Европейския структурен инвестиционен фонд, който предстои да бъде създаден по Плана./МС

Вицепремиерът Кунева проведе среща и с министъра на външните работи на Румъния Богдан Ауреску и неговия заместник Джордже Чамба. Акцент на разговора беше международното положение и отражението на новите заплахи за международната сигурност върху България и Румъния, и Европа като цяло.

По-късно вицепремиерът има срещи с министъра по европейските фондове на Румъния Еужен Тодорович и министъра на регионалното развитие Ливиу Драгня. 

Коментар на вицепремиерът Кунева пред БНР:

Планът "Юнкер" дава пари, но това е по един много сложен механизъм, включително с мобилизиране на финансови средства и от частни инвеститори, нещо, което не сме правили досега. От друга страна, това, което предлагат страните, трябва да има европейска добавена стойност, каза в предаването "Преди всички" вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева.

Заедно с румънския премиер те са обсъдили възможността за провеждането на междуправителствено заседание в Букурещ възможно най-скоро.

В рамките на месец Румъния ще е готова да предложи домакинство на България, за да се направи междуправителствено заседание. Желанието ми е това да стане скоро, защото през март има Европейски съвет. Той обикновено е посветен на икономически теми. И ако Българи и Румъния могат да говорят със самочувствието на страни, които са се разбрали и имат обща визия, това много ще промени репутацията и на двете страни към добро, смята Кунева.

Според нея и двете страни имат нужда от повече инфраструктура и енергийни проекти.

Румъния е третият търговски партньор на България след Германия и Италия, припомни вицепремиерът.

Тя коментира и необходимостта от съдебна реформа у нас:

Само добре написаните стратегии няма да променят света. Затова, когато говорим, че България е направила поредната стратегия, нашите партньори са изключително предпазливи… Да, хубаво е, че има реформа, но не можем да повярваме, че с една реформа, която още е на хартия, нещата рязко могат да се променят.

Тя призна, че не очаква единодушна подкрепа за стратегията.

По отношение на членството на България в Шенген Меглена Кунева заяви:

В момента Европа е на кръстопът, повратна точка. Или ще се затвори и ще каже "На нас не ни трябва повече разширяване на Шенген", ние трябва да се откажем от Шенген и всяка нация ще се затвори отново сама в себе си или напротив - ще направи това, което направи НАТО след 11-и септември. Ние имаме нужда от обединение, трябва заедно да работим и в разузнавателните, и в информационните ни служби. Трябва да се обединим, за да можем да се противопоставим на опасността. Аз мисля, че ние трябва да се обединим. Няма как да създаваш европейска разузнавателна служба, за която се чуват гласове, ако си разделен.

Пробивът на Румъния в борбата с корупцията ще обсъжда вицепремиерът Меглена Кунева в днешните си срещи в Букурещ с представители на антикорупционните органи в северната ни съседка.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg