АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България - гръцки сценарий или рецесия
Данаил Алеков
Чисто политическите дебати около актуализацията на Бюджет 2013 родиха гръмки макроикономически прогнози. Най-общо бъдещето на родната икономика бе пращано или в рецесия, или към „гръцки сценарий”. Доколко обаче са основателни тези твърдения говорят цифрите.
Ако вземем заем – гръцки сценарий?
Позицията на ГЕРБ е, че само няколко милиарда ни делят от гръцкия сценарий. „Следващото правителство ще казва: "Дайте 1 млрд. лв., дайте още 1 млрд. лв.” и като изхабим дълга с няколко милиарда, ще станем гръцкият сценарий", предупреди Бойко Борисов. Всъщност, държавният дълг отнесен към БВП за последното тримесечие според данни на МФ е 16,9%. При Гърция този показател е 161,3% при определен лимит за ЕС от 60%. В този смисъл, 1 млрд. лв. дълг едва ли ще ни докара до същата ситуация, както в южната ни съседка. Ето какво показват данните за размера на държавния дълг по тримесечия от март 2009 г. (от март 2009 до март 2010 България официално е в рецесия, затова полетата са в червен цвят):
От юни 2010 г. до юни 2013 г. държавният дълг се е увеличил с €2 млрд. и въпреки това България поддържа едно от най-ниските нива в ЕС (Естония е първенец с 8% държавен дълг към БВП). Между отделни тримесечия като юни – септември 2012 г., увеличението на дълга е близо €1 млрд., показва статистиката. Емитирането на дълг в десетцифрена сума е важна част от управлението на всяко мнозинство – заради апетитната част по договарянето на лихвата (при 1 процентен пункт повече това са 10 млн. лв. годишно)
„Бюджетът на Дянков е фалшив, затова актуализацията е наложителна”, заяви Сергей Станишев като аргумент за промяна в бюджета. Според Петър Чобанов, новия заем ще даде възможност държавата да се разплати с бизнеса по всички закъснели плащания от предходни периоди. Плюсовете са подобряване на бизнес средата, от което може да последват и нови работни места. В крайна сметка се оказва, че новият заем е необходим, за да се реализира предвидения икономически растеж, защото увеличението в събираемостта на приходите не е постигнато.
Размер на заема – 200 млн. или 2,5 млрд. лв.
Следващият горещ въпрос е размерът на заема. Въпреки, че не подкрепиха промените в бюджета, от ГЕРБ все пак посочиха „по-малкото зло” – до 200 млн. лв. актуализацията на бюджета, а останалите 700-800 млн. лв. ще дойдат от споразумения с образованието и земеделието, подписани от предишното мнозинство.
Изчисленията на Станишев показват друго. „Бюджетът е базиран на 2% годишен икономически растеж, а служебният кабинет на Райков го е коригирал на 1% растеж. Това означава млрд. и половина по-малко приходи, така че би трябвало Орешарски да поиска актуализация с 2,5 млрд. лева”. По-важната причина е, че правителството на ГЕРБ през предходни години е вземало от порядъка на 2,3 до 2,5 млрд. лв. заем, за което съобщи и Петър Чобанов, и това послужи сякаш за оправдание.
Ако не вземем заем – рецесия?
Лошият сценарий при емитирането на нов дълг е съизмерим с евентуалните последствия, ако не вземем заем. Вероятността до края на годината страната да влезе в рецесия е голяма, предупреди Йордан Цонев. Следователно, единственото спасение да предотвратим това, е чрез актуализацията на бюджета. Ако Цонев се окаже прав, България ще влезе за втори път в рецесия през последните 4 години:
Икономиката е в рецесия, когато две поредни тримесечия се отчете свиване на БВП. От началото на 2010 г. не е имало тримесечие, в което да се отчете спад в БВП, затова твърдението на Цонев олеква и повечето икономисти вече отхвърлиха тази възможност. Доводът, който той изтъкна, е, че потреблението „за девети пореден месец се свива с все по-високи темпове”. Бърза справка в НСИ:
Последното увеличение на общия размер на крайното потребление е от края на 2012 г., показват тримесечните данни на НСИ. Според най-новия доклад на Световната банка за глобалната икономика от месец юни, БВП на България ще нараства постъпателно през тази и следващите две години. Увеличението за 2013 г. се очаква да бъде с 1,2% заради умереното увеличение на промишленото производство и реалния кредит. Това по естествен път води до увеличение на потреблението, респективно на БВП. С други думи, въпреки песимистичните прогнози, които се „хвърлят” в родното публично пространство, България остава стабилна. Достатъчно стабилна, за да се разминем с рецесията, въпреки спада в потреблението. И с „гръцкия сценарий”, въпреки актуализирания бюджет.
Tweet |
|
Boricov na godina xarcheshe po 2miliarda,e kakvo cega govorti za novite ypravnici tozi Boricov.Ami da ci vidi nacranq zadnik che pocle za drygite da govori.Az ce chydq koi podkrepql radikalniq iclqm vhv Balgariq,a to bili Borticvov i Rocen Plevnaliev.Tei che na tezi dvamata mnenieto im vaopshte da ne ce clysha.Cqla Evrpa vhrci vhlcite,a te vhv nashta koshara,vie znaite za kakvo ctava vaprtoc.I to vcochko ea pari ce pravi ot tezi gocpoda.