АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България - ядрен лидер на Балканите? Нереално!
Мира Лазарова
България има нужда да увеличи производството си на ядрена енергия и да се позиционира като лидер на пазара на Югоизточна Европа, тъй като енергийното потребление на страната и на Балканите продължава да расте, стана ясно на ядрен форум в София, организиран от правните кантори Wolf Theiss и Pillsbery и консултантската компания Technology Transfer Centre.
В момента България експлоатира два 1 000 мегаватови реактора в Козлодуй. Ядрената електроцентрала в Белене е планирана да бъде с мощност 2 000 мегавата, но за сега проектът е замразен поради липсата на финансиране. Тъй като енергията от възобновяеми източници няма да успее сама по себе си да задоволи енергийното потребление на България, страната се нуждае от национален дебат и стратегия, за да има достъп до възможно най-подходящия енергиен микс.
България има възможността да стане важен доставчик на енергия, осигурявайки значителен доход за страната, който може да бъде използван за инвестиции в дългогодишни инфраструктурни проекти като водна и транспортна инфраструктура. Но това е възможност, която е ограничена във времето., коментира Ричард Клег, Директор на офиса Wolf Theiss в София.
Според Джордж Боровас, партньор и председател на екипа на Pillsbury International Nuclear Energy Projects, базиран в Лондон, България, както и много други страни от Централна и Източна Европа, имат съществуващи ядрени програми и свързана с тях инфраструктура, което е огромно предимство. Сега основната задача е да бъдат определени най-добрите проекти и финансови схеми, за да могат да бъдат построени новите електроцентрали в България и в други страни.
Тезата, изказана от различни форуми, за енергийно лидерство на България в региона преди, а за ядрено лидерство сега, в известен смисъл е повече от нереално.
Някои страни виждат в ядрената енергетика ефективен начин за покриване на енергийните си нужди в условия на редуциране на вредните газови емисии от изгарянето на изкопаеми горива. В същото време няколко източноевропейски страни са амбицирани да разработят ядрената енергетика като начин да намалят зависимостта си от вноса на горива.
Преди време Reuters представи списък на строящите се или планирани ядрени централи и блокове в Европа, предлагаме ви тези на Балканите.
Албания:През 2008 албанското правителство заяви, че иска ядрената енергетика да бъде разработена в страната и смята да покани италиански компании да построят АЕЦ.
България:Планира да изгради два 1 000 - мегаватови руски реактора в Белене, които по предварително изготвен план трябва да започнат да функционират през 2014 г. Проектът е изправен пред финансови и стратегически проблеми, част от които са свързани с излизането от проекта на германската компания RWE и със забавянето на реализацията на строителството.
Румъния:Планирано е изграждането на два 720 – мегаватови реактора към действащата в момента атомна централа „Черна вода”.
Словения:Държавната енергийна компания Gen Energija очаква до 2020 г. да бъде завършен строежът на втората ядрена електроцентрала. Планирано е правителството да одобри проекта за изграждането през следващата година.
Турция:Планира да има три ядрени електроцентрали с общ капацитет от 4 500 MW, които да функционират към 2012 – 2015 г.
За изготвянето на справката Reuters използва данни от Световната ядрена асоциация и Международната агенция за атомна енергия.
Tweet |
|