АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7 %), след САЩ (42,3 %), но изпреварва Китай (17,1 %), Япония (8,3 %) и държавите от останалия свят (13,6 %).
Индексът HotScore, който измерва удовлетворението на гостите на хотелите в България, се повишава с 0,9 пункта до 72,4 - ръст, който макар и малко по-нисък от миналогодишния (1,5 пункта), все пак очертава стабилна положителна тенденция по отношение обслужването.
Това постижение e най – значимото за страната ни от създаването на ДП РВД и е свидетелство за високото ниво на професионализъм и ангажираност на екипа, както и за стабилност и растеж на авиационния сектор в Република България.
Делът на мигрантите на пазарите на труда в страните от Северна, Южна и Западна Европа нараства от 22,5 на сто до 23,3 на сто между 2013 г. и 2022 година.
В Западна Европа метеорологичните условия са били подходящи за завършване на сеитбата на зимни зърнени култури. Въпреки закъсненията, общите условия са положителни.
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
Начело на класацията са ИТ ръководителите. Месечните заплати на лидерите в този сектор често надминават 20 000 лева нетно, а понякога достигнат и значително над 25 000 лв.
Българските курорти са на челни позици по отношение на оценка на съотношението цена-качество, което предлагат на своите гости, сочи британско проучване.