EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

България в топ 50 на най-иновативните държави

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България в топ 50 на най-иновативните държави

mail16:10 | 04.05.2018прегледи 1688 коментарикоментари 0


Устойчиво расте делът на инвестициите в България в сектори с висока добавена стойност. Това се потвърждава и от данните на Българската агенция за инвестиции, които показват, че през 2016 и 2017 г. около 50% от всички издадени сертификати за инвестиции са във високотехнологични производства и услуги. Още по-добре започва 2018 г. като 60% от вече издадените сертификати са в такива отрасли. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев на конференцията „Интелигентна специализация и технологичен трансфер като иновационни двигатели за регионален растеж“. Събитието се организира от Joint Research Center (Съвместен изследователски център) в партньорство с Министерството на икономиката в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.

България  е в топ 50 на най-иновативните държави в света, заемайки 41-ва позиция, според класация на Блумбърг за 2018 г., стана ясно от изказването на икономическият заместник-министър. „Страната ни има с какво да допринесе в процеса на дигитализиране на икономиката на Европейския съюз“, подчерта той и допълни, че по иновационна динамика в класацията на Иновационния съюз от 2017 г. се нареждаме на четвъртата позиция. „Това показва наличието на интензивни процеси в иновационната политика на нашата страна“, обясни Александър Манолев.

По думите му е важно не само да се отчитат резултатите на национално ниво, но и да се задълбочи партньорството в рамките на Европейския съюз. „ЕС винаги е бил сред лидерите в процеса по внедряване на иновации, но днес редица държави отделят огромен ресурс за насърчаване на проучванията и развойната дейност, и ние трябва да направим всичко по силите си да не изоставаме от тези процеси“, каза още Александър Манолев.

Затова Генерална дирекция „Съвместен изследователски център” от Европейската комисия, съвместно с Българското председателство, ще представи като европейски приоритет платформа за обсъждане и ангажиране с иновации, базирани на място, стана ясно по време на събитието. Платформата ще бъде с акцент върху Югоизточна Европа и Западните Балкани и ще дава възможност за конструктивен диалог между институциите и бизнеса. Политици, учени, представители на бизнеса, регионалните власти и университетите ще се включат в дебат за добри практики, които да насърчат заинтересованите страни да се възползват от потенциала на специализацията. „Крайната цел е да се даде възможност на всички региони на Европа да се възползват от интелигентната специализация, за да реализират напълно своя потенциал за технологична промяна“, поясни зам.-министър Манолев.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg