EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

България да изгради хранилище за ядрени отпадъци

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България да изгради хранилище за ядрени отпадъци

mail14:15 | 21.05.2010прегледи 1297 коментарикоментари 0


Евродепутатът Антония Първанова пред радио "Фокус" за решението на ЕП да подкрепи финансово с 300 млн. евро АЕЦ „Козлодуй”

Водещ: Добрата новина дойде от пресслужбата на Европейския парламент. На 20 май депутатите подкрепиха предложението да бъдат отпуснати допълнително 300 милиона евро финансова помощ от ЕС за периода 2010-2013 за безопасното извеждане от експлоатация на четирите вече не работещи реактора и безопасното преработване на радиоактивните отпадъци. Като същевременно искат стриктен финансов контрол естествено и повече инвестиции и мерки за енергийна ефективност. Сега на пряката ни телефонна линия е евродепутатът Антония Първанова, по чието предложение беше прието решението. Здравейте, госпожо Първанова.
Антония Първанова: Здравейте.
Водещ: Първо бих искала да ви попитам как се стигна до решението.
Антония Първанова: Доста трудно бих казала, тъй като групата на зелените беше определила за докладчик в комисията по енергетика Ребека Хармс. Тя е известна със своята позиция по отношение на ядрената енергия и особено пък по отношение на България. Аз бях докладчик в Комисията по околна среда и тя се опита да внесе предложения, ограничаващи използването на 120 милиона от тази сума от 300 милиона за един бъдещ неизвестно кога случващ се период, когато България трябва да изгради постоянно хранилище за ядрени отпадъци, за високорадиоактивни ядрени отпадъци. И също настояваше и за включване на текстове, които показват, че България не е изпитвала затруднения по отношение на затварянето на реакторите, че в България не е имало увеличение на емесиите от въглероден двуокис заради компенсацията със старите тецове, които са с лигнитни въглища. Изобщо неща, които бяха против интереса на България. В комисията по околна среда съборихме тези предложения и минаха предложенията, които направих аз. След това в комисията по енергетика нейните предложения отново същите не бяха подкрепени, а комисията по енергетика прие моя доклад като основен. И тя се опита отново, вече в пленарна зала, да внесе същите предложения и се наложи в дебата в пленарна зала да се поразменят доста остри реплики, чуха се и неприятни определения за България от зелените, едва ли не да шантажираме Евросъюза, че сме били некоректни в оползотворяването на предишната сума от 550 милиона, изобщо обвинения, които са абсолютно несъстоятелни. Наложи се с колегите българи да правим опровержения, за да възразяваме, както и да изразим становището си за несъстоятелността на (...). В крайна сметка при гласуването те паднаха и докладът остана с основни допълнения от моето предложение, както и така, както беше внесено от ЕК за възможността да запази 60 % за реакторите и за (...), а останалите 40 %, 120 милиона за енергийна ефективност и за възобновяеми енергийни източници и няма да заделяме засега за постоянно хранилище, нито пък ще има изисквания България да не инвестира тецове и в (...) дотолкова, доколкото тя никога не го е правила.
Водещ: Госпожо Първанова, има ли готовност у нас да бъдат усвоени тези пари?
Антония Първанова: Първо да кажа, че парите не се дават така просто на България и тя просто да ги държи някъде и да ги усвоява и те да бъдат управлявани от Европейската банка. Съответно по предвидените две големи направления ще бъдат срещу проекти отпускани. Така че има критерии, които сме поставили. Аз включително съм внесла една поправка, която казва, че дори самата европейска банка трябва да се подчини на финансовите правила, на които всички европейски институции се подчиняват при разпределението на този финансов ресурс, за да няма и опити, и съмнения нито по отношение на коректността на банката, нито по отношение на българската страна. Така че надявам се скоро съответно банката да даде и своите правила в консултации с българското правителство. Като предполагам, че една от страните, с които България все още има недостатъчно проекти, това е енергийна ефективност, малко по-добре стои въпросът с възобновяемите източници, макар че и там не сме постигнали кой знае какви резултати, но все пак по енергийна ефективност, особено за домакинствата, би могло това да се изведе като приоритет. Ще бъде добре за хората, ще бъде добре за държавата, ще намали разходите за домакинствата, ще се даде възможност на много хора да разберат, че могат да се ползват и директно тези пари от ЕС.
Водещ: И на финала на нашия разговор, госпожо Първанов, ще продължи ли вашата борба за още компенсации за АЕЦ "Козлодуй"?
Антония Първанова: Поне към момента няма основание да поискаме още средства, тъй като това искане беше въз основа на отпуснатите средства за други две държави до 2013 г. Т.е. сега вече е изравнено отношението към България и трудно ще се намери основание за допълнително компенсиране. Но евентуално би могло да се говори по друга тема, за стимулиране на процеса на възобновяемите енергийни източници за България и допълнително включване на България в големите енергийни проекти. Съответно нова генерация реактори, това, което е един огромен проект, който се подготвя от ЕС, Канада, САЩ, Корея, Китай и Индия, т.нар. фюжън реактори. Но това е бъдещето, надявам се България да намери своето място, най-вече впоследствие при утвърждаване на тези технологии.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg