EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

България е добро място за правене на бизнес

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България е добро място за правене на бизнес

mail13:00 | 16.11.2010прегледи 963 коментарикоментари 0


България продължава да бъде по-добре, отколкото повечето от страните в региона по отношение на правенето на бизнес. Това каза българският еврокомисар Кристалина Георгиева по време на среща между представителите на бизнеса и правителството, съобщи агенция „Фокус”. На форума участва и премиерът Бойко Борисов. По програма премиерът трябваше да говори първи, но бе обяснено, че той първо ще чуе различни мнения и след това ще се изкаже.
България продължава да бъде по-добре, отколкото повечето от страните в региона по отношение на правенето на бизнес. Ние сме на 51-во място в класацията от други 183 страни в света, каза Георгиева.
Тази година правителството е взело още две мерки за подобряване на бизнес средата. България обаче продължава да се смята за корумпирана страна, посочи Кристалина Георгиева. Това е наследството на България, допълни още еврокомисарят по въпросите на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реагиране при кризи. Според нея догодина страната ни би трябвало да напредне по този показател. Друг важен фактор за правенето на бизнес е инфраструктурата. България не е най-зле по този показател, но не е и добре. Правителството работи в тази насока, посочи Георгиева. „Образованието за мен продължава да бъде най-сериозният проблем на България”, каза тя. Според нея у нас много години се говори за реформа в образованието, но тя все още не е станала и това е много тревожен факт. Има страни, които са постигнали по-добри резултати.
„Кризата е като да караме в мъгла. Какво правим тогава – да се залепим за фаровете на колата и да караме след тях. Ако се предприеме тази стратегия – кои са фаровете, за които да се залепим? За мен е най-интересна Швеция, където би трябвало кризата да се окаже катастрофална, защото там има високи данъци и труден модел. Но при стриктна фискална политика и въпреки голямата рецесия, догодина те се целят към 4,5 % темпове на растеж”, каза Георгиева.
Швеция е заложила на това, че високата заетост е предпоставка за растеж. Интересен пример е и Латвия, там е имало 18 % свиване на икономиката.
Добра фискална политика е необходима, но не е достатъчно условие. Има нужда и от структурна политика за развитието на икономиката, обясни Георгиева. Словакия също е добър пример за увеличаване на ръста в икономиката.
За България за връщането към растеж на икономиката има нужда от фискална дисциплина, комбинирана със структурни реформи – в администрацията има повече хора, отколкото би трябвало. Трябва да се подобри продуктивността на икономиката, да има инвестиции в пътища, в интернет, смята Георгиева.
Най-важно е да има инвестиции в човешкия потенциал – да върви реформата в образованието, смята европейският комисар.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6217