EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

България е за затваряне на външните граници

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България е за затваряне на външните граници

mail08:11 | 16.02.2016прегледи 1175 коментарикоментари 0


Днешната среща има за цел да ускори решаването на проблема, тя не е насочена нито срещу Гърция, нито срещу която и да е държава от ЕС. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на пресконференция след среща на Вишеградската група в Прага, съобщи правителствената пресслужба. „Всички ние, особено ползвайки кохезионната политика на ЕС, направихме нашите държави да изглеждат значително по-добре. Затова и сега трябва да намерим решение на общия европейски проблем“, добави Борисов.

Той подчерта, че позиция на България, която сме защитавали пред ЕС, е да се затворят всички външни граници - не тези вътре в Европа, а външните граници, така, че да останат легалните КПП-та, където всички мигранти да минават, да има се взимат пръстови отпечатъци, да се проверява здравословното им състояние и тези, които отговорят на критериите, да бъдат пропускани, другите да бъдат връщани.

„Днешната среща изпълни целта си да покажем на Съвета, че искаме да се взимат решения, защото се пропусна много време“, каза Борисов.

При участието си в срещата по-рано премиерът отбеляза, че фокусът на усилията на ЕС трябва да остане и върху първопричините за миграцията. По думите му е от значение всички държави-членки да подхождат с необходимата отговорност по отношение на посланията, които изпращат. Според Борисов това би осигурило по-голяма тежест на решенията, а сигналът за единство на ЕС може само да е от полза при контактите с ключови трети страни.

Българският министър-председател препотвърди вече изразената позиция на страната ни за необходимост от засилена охрана на външните граници на ЕС. Борисов акцентира и върху прилагането на диференциран подход на ЕС към бежанците и икономическите мигранти. 

Позицията на В4

Страните-членки на Европейския съюз трябва съвместно да изработят решение за урегулиране на миграционната криза в общността. Това е главният извод на състоялата се днес среща в Прага на държавните и правителствени глави на държавите от Вишеградската четворка с участието на македонския президент Георге Иванов и българския премиер Бойко Борисов, предаде БГНЕС.

Словакия иска защита на границата на България

Допускам Турция и Гърция да не могат да задържат прилива на мигранти към ЕС и поради тази причина е необходимо да се изготви План Б за защита на границите на България и Македония. Това каза словашкият министър-председател Роберт Фицо. “Надяваме се планът за действие между ЕС и Турция да даде положителни резултати. Искам да видя и някои добри изненади от гръцките ни колеги", каза още той. Фицо обаче призна, че е "песимист". "И поради тази причина говорихме за План Б и защита на границите на Македония и България", добави словашкият премиер. Роберт Фицо смята, че „на много европейски политици не им достига здрав разум и разбиране на проблемите, свързани с миграционната криза“. Според него, предлаганите от Европейската комисия принудителни квоти за разпределението на мигрантите са „неефективни и Словакия винаги ще ги отхвърля“. Той посочи, че Словакия няма да допусне да се създаде на нейна територия „затворена мюсюлманска общност“ от мигранти, които ЕК планира да й изпрати. “300 словашки полицаи – в случай, че се вземе решение - в течение на три седмици ще бъдат разположени на външните шенгенски граници“, каза Фицо.

Виктор Орбан иска отбранителна линия на юг в борбата с мигрантите

Миграционната политика на ЕС беше подложена на остра критика от министър-председателя на Унгария Виктор Орбан. „Миграционната политика на ЕС до момента не работеше“, каза Орбан. „Въпреки това ние с всички сили се стараем да спрем нелегалните бежанци. Унгария ще приветства създаването на отбранителна линия срещу мигрантите на юг от своите граници“, подчерта той. “Унгария изпълнява своите ангажименти за ограничаването на нелегалната миграция в ЕС“, каза унгарският министър-председател. Като пример той посочи предприетите мерки по източните граници на своята страна за пресичането на нелегалната миграция от Украйна.

Чехия иска Гърция да изпълни своите ангажименти

„Проблемът с миграцията има само едно общоевропейско решение“, заяви домакинът на форума, чешкият премиер Бохуслав Соботка. „За ефективното разрешаване на миграционната криза е необходимо да заработи споразумението с Турция /за ограничаването на миграционния приток в ЕС – бел.ред./, а също така Гърция да изпълни своите ангажименти като държава-членка на Шенгенското пространство“, добави той. В същото време полският премиер Беата Шилдо подчерта, че създаването на линия на защита от мигрантите по границата на Македония и България с Гърция е „само допълнителен вариант за решаването на мигрантската криза, която държавите-членки на ЕС трябва да изработят съвместно“.

Всички страни от Вишеградската четворка се обединиха около това, че България и Румъния трябва да станат членове на Шенген, а Македония - на Европейския съюз

Среща на четири очи с чешкия премиер

В Прага българският премиер разговаря с чешкия си колега Бохуслав Соботка. Оценяваме стремежа на Групата да бъде фактор за разрешаване на проблемите на бежанците и миграцията към ЕС, заяви Бойко Борисов. Той подчерта, че този въпрос засяга ЕС като цяло и следва да се намери общоевропейско решение, със съвместни усилия и в дух на разбирателство.

Министър-председателят отбеляза тежката миграционна ситуация в държавите от Западнобалканския маршрут, като добави че с предприемането на едностранни мерки няма да се постигнат устойчиви резултати. Според Борисов мигрантските потоци не могат да бъдат овладени без активния принос и участие на всички държави по маршрута, особено Гърция. Премиерът Борисов посочи още, че идеята за засилване на контрола по българо-гръцката и македоно-гръцката граница няма как да доведе до решение на проблема за Европа, а единствено може да се очаква промяна на миграционните маршрути.

Българският министър-председател изтъкна, че в краткосрочен и средносрочен план от първостепенно значение за овладяване на миграцията ще бъде ефективният контрол по външните граници на ЕС. По думите му е необходима допълнителна подкрепа за укрепването им. Борисов подчерта също така сериозните усилия на българската държава за редуциране на нелегалната миграция и изтъкна признанието, което страната ни получава за охрана на нашата граница, която е външна за ЕС. В края на срещата министър-председателят Борисов отправи покана към своя чешки колега да посети България в удобно за него време.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6611