АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България иска преизчисляване на държавния дълг
Девет страни от ЕС - България, Румъния, Чехия, Словакия, Унгария, Полша, Литва, Латвия и Швеция, са изпратили писмо до председателя на Европейския съюз и до Европейската комисия, в което искат да се промени начинът за изчисляване на държавния дълг, съобщава БТА.
Наистина, такова писмо е получено в Европейската комисия. В него се иска при изчисляването на държавния дълг да се вземат предвид и плащанията към частни пенсионни фондове, заяви днес Амадеу Алтафадж, говорител на комисаря по икономическите и валутни въпроси Оли Рен.
Според него в момента писмото се анализира в съответните служби на Европейската комисия и вероятно отговорът на писмото до 6 септември.
Германското правителство е настроено "много скептично" към предложението за промяна на начина, по който се изчислява държавния дълг на страните членки на Европейския съюз, предаде агенция Bloomberg, цитирайки министерството на финансите.
"Въвеждането на изключения в определението за държавен дълг ще затрудни тълкуването на данните на равнище ЕС. Подобна промяна освен това би поставила в неравностойна позиция държави, които са избрали да реформират пенсионната си система по различен начин и по различен начин разпределят цената на реформите", посочва министерството в изявление, разпространено по електронната поща.
Девет страни изпратиха писмо до европейската комисия в молба да се промени начина, по който се изчислява националния дълг, съобщи по-рано днес австрийският вестник "Виртшафтсблат".
Писмото, адресирано до Европейската комисия и президента на ЕС Херман ван Ромпой, е подписано от министрите на финансите на Полша, Швеция, Унгария, Чехия, Румъния, Словакия, България, Литва и Латвия.
Страните, присъединили се към писмото, се чувстват наказани заради усилията си да въведат частно пенсионно осигуряване.
В Полша, например, всеки осигуряващ се плаща 19,5 процента от брутната си заплата на държавното социално осигуряване. Когато обаче осигуряващият се включи и към частен пенсионен фонд, в държавното осигуряване остават едва 12,2 процента от заплатата, а останалите 7,3 процента се превеждат на частния осигурител. По този начин средствата, които остават за държавното осигуряване не са достатъчни, за да се покрият разходите за текущите пенсии и правителството трябва да покрие недостига чрез емитиране на държавни облигации. Покриването на този дефицит не се отразява върху годишния бюджетен дефицит, но издадените облигации силно повишават равнището на държавната задлъжнялост, отбелязва изданието.
Някои от засегнатите европейски страни би трябвало да могат през преходния период да отчисляват поне частично плащанията за покриването на дефицитите по пенсионната система от общия държавен дълг, отбелязва "Ханделсблат", цитиран от австрийското издание.
Говорител на еврокомисаря по икономическите и валутни въпроси Оли Рен потвърди, че писмото е получено. Отговорът трябва да бъде обявен до "няколко седмици", посочва анонимен говорител, цитиран от "Виртшафтсблат".
Tweet |
|