EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

България няма да гони руски дипломати

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България няма да гони руски дипломати

mail07:00 | 31.03.2018прегледи 4069 коментарикоментари 0


България няма да гони руски дипломати. Това каза премиерът Бойко Борисов след заседание на Съвета по сигурността към Министерски съвет. Ето и неговото изявление:

Чакаме повече доказателства и към този момент не считаме,че трябва да изгонваме дипломати или технически лица от Руската федерация.

Подкрепихме решението на Съвета да се ограничим в пълната подкрепа на Великобритания. Бойко Коцев ни запозна с това, което се говори в Москва, чакаме повече доказателства. Към този момент не считаме, че трябва да гоним руски дипломати. Декларирали сме подкрепата си към Великобритания, господин Коцев ще е тук за една седмица. Това е към момента.

Ние трябва да запазим канала на комуникация с Турция, да направим същото и с Русия. Извикването на консултации в дипломацията е практика, която показва, че обръщаме сериозно внимание. Когато имаше Студена война, нещата бяха далеч по-спокойни. От месеци наред аз предупреждавам, че тази ескалация ще продължи. Виждате и в съседно Косово, продължава да се говори за действия, които напомнят тези от преди 20 години. Действията на Турция в Африн, конфликтът им с Гърция и Кипър – не виждам как ще го решат. Това са все неща в нашия регион.

Борисов обясни още, че е свикал Съвета по сигурността, за да не излезе, че е взимал еднолично решения. С моето гласуване в Съвета на ЕС 28-те държави дадохме глас за извикване на консултации за нашия посланик на ЕС в Москва, досега съм провел няколко разговора с него. Показахме своята пълна солидарност към Великобритания, каза още Борисов.

-------------------------

България, която има силно про-руско лоби в правителството си, има нужда от повече време, за да реши дали да последва своите съюзници от ЕС и НАТО в гоненето на руски дипломати заради случая „Скрипал“, заяви вицепремиерът на страната Томислав Дончев в четвъртък в интервю пред Ройтерс.

България отзова посланика си в Москва за консултации по случая „Скрипал“, но не последва повечето страни- членки на ЕС и НАТО, включително САЩ, които изгониха десетки руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания, коментира американската агенция.

„Политическата ситуация в България е такава, че подобни решения трябва да се вземат на базата на консенсус“, заяви Дончев, цитиран от "Фокус". С това, той визира мнението на част от управляващата коалиция и по-голямата част от опозицията, че трябва да се поддържат добри отношения с Русия.

„В момента, за добро или лошо, няма такъв консенсус“, констатира българският вицепремиер. България, освободена от османско владичество от Русия, припомня „Ройтерс“, стана един от най-послушните сателити на СССР по време на Студената война. Много българи имат силни културни симпатии към Русия, с която споделят кирилицата и православното Християнствео.

Това наследство се трансформира в коалиционно правителство на страната, в което дясноцентристката партия ГЕРБ споделя властта с три по-малки националистически партии, които в различна степен подкрепят добрите отношения с Русия и твърдят, че страната трябва да приеме балансирана позиция по случая „Скрипал“.

Те се противопоставиха на призива на високопоставен служител на ГЕРБ да се последват съюзниците и да се изгонят руски дипломати. И президента Румен Радев, и най-голямата опозиционна партия БСП настояват, че Великобритания трябва да предостави доказателства за участието на Русия в отравянето на Скрипал. Правителството свика Съвета за сигурност в петък сутринта, когато коалиционните партньори ще вземат решение какви мерки да бъдат взети по случая.

„Категоричен съм, че това (призивите към България да изгони руски дипломати – бел. „Ройтерс“) е грешка“, заяви Волен Сидеров, лидер на проруската националистическа партия „АТАКА“, един от младшите коалиционни партньори на ГЕРБ. „Имаме един неясен случай, в който няма доказателства за участие на Русия“, добави още Сидеров.

Дончев, в интервюто си пред „Ройтерс“, заяви, че всяко действие, което предприеме България, ще бъде разглеждан като сигнал за солидарност с Великобритания, но и като сигнал към Русия. Говорейки за международната ситуация, той заяви: „Взимайки предвид това, че нашето правителство е коалиционна... Не съм убеден, че подобно решение може да бъде взето лесно, или бързо“. Дончев заяви, че засега България ще изчака доклада на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО), като междувременно София ще следи развитието на събитията отблизо.

„Това, което се случи във Великобритания е... неприемливо. То е варварско, това е химическо оръжие, това е бойно отровно вещество“, констатира българският вицепремиер. Що се отнася до историческите връзки между България и Русия, той заяви: „Това е безспорен факт. Историята понякога е добър, а понякога лош учител в политиката“.

 

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg