EUR 1.9558
USD 1.8535
CHF 2.0887
GBP 2.3406
CNY 2.5586
you tube
mobile version

България получава €160 млн. + видео

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България получава €160 млн. + видео

mail08:00 | 18.09.2016прегледи 2567 коментарикоментари 0


Отпуснатите 160 милиона евро за България са пример, че когато се посочи проблемът, ЕК може да действа и бързо. Това каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов след като председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обяви след заседанието на Европейския съвет в Братислава, че ЕС ще предостави 160 млн. евро на България за управление на границите и преодоляване на миграционната криза, съобщиха от правителствената информационна служба. Премиерът Борисов благодари за подкрепата на колегите му в Европейския съвет и посочи, че това е категорична оценка за добрата работа България. „Не мога да си спомня досега страната ни да е посочвана с отделно решение и целево да се направи нещо за България. Доволен съм от желанието и амбициозността на всички нас да се отговори на популизма и национализма“, посочи министър-председателят. Според него няма по-добро място за живеене от Европа. „Днес видях в колегите желание и амбиция в Европа да става още по-добре. България е пример, че след като посочихме проблема, може и бързо да действа ЕК“, каза той. Премиерът Борисов посочи, че страната ни разполага с финансови възможности да осигури техника, но по-важна е европейската солидарност и оценката на колегите. „Днес чешкият премиер Свободка каза, че иска във всяко публично изказване на колегите, което ще направят, да се посочи, че заради добрата работа България ще бъде поощрявана. Това е оценка за работата ни“, заяви още премиерът. „Всички знаят, че над 30 хиляди сме върнали реално срещу 500 на Гърция. Към днешното решение трябва да се има в предвид, че много предишни решения, които сме взели в Съвета не се изпълняват от много наши партньори. Днес важното е, че имаше солидарност и оценка на труда ни, на това, че незабавно трябва да се дадат парите като оценка за дейността на България”, коментира Борисов. „Ние имаме 13 милиарда лв. във фискалния резерв. Имаме пари да извадим да си платим, но няма да е честно толкова усиля да полага държавата и да не се оцени, когато като обща европейска солидарност”, допълни той. По думите му на заседанието е било обсъждано и какво трябва да се подобри в работата на ЕК и на ЕС. „България е пример днес, че след като се видя проблема и го посочихме Комисията може да действа и бързо. Вчера ние направихме апликационните форми, днес се взе решение до ден-два да се платят първите 108 милиона евро ”, отбеляза той. Българският премиер уточни, че парите не са 160 милиона евро, колко е поискала българската страна, защото в бюджета на ЕС е имало толкова, които е могло да бъдат освободени днес. „През други програми – за заетост, за спешна помощ, ще намерят другите 52. Просто аз държах днес да се прибера с над 200 милиона лева, за да може да се почна първите неща – процедури, конкурси. Това обществени поръчки и трябва ад имаш пари, за да ги обявиш ”, заяви още премиерът Борисов.

Юнкер направи специалното си изявление, за да може като ръководител на изпълнителната власт в ЕС, да демонстрира солидарността на цяла Европа с България: България в момента е изправена пред много голямо предизвикателство. И това не е само предизвикателство, пред което е изправена България - на него трябва да се гледа като предизвикателство пред целия Европейски съюз.
България няма да бъде оставена сама!, категоричен беше още Юнкер.

Премиерът Борисов благодари специално на европейските си колеги, от които е получил най-голяма подкрепа. Това са германският канцлер Ангела Меркел и премиерите на страните от Вишеградската четворка, както и на Португалия, Италия, Финландия и Швеция. Бързата реакция на апела му за помощ е станала и благодарение на еврокомисар Кристалина Георгиева.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел добави, че лидерите са изразили съгласие за спиране на нелегалната имиграция, както и че трябва да се обмислят повече подробности с партньори като Турция. От своя страна унгарския премиер Виктор Орбан определи срещата като "неуспешна" от гледна точка на промяна на политиката към бежанците на Брюксел. Той заяви, че на срещата на балканските лидери на 24 септември във Виена се надява да промени автодеструктивната и наивна политика на Европа по отношение на имиграцията. 

По друга гореща тема  канцлерът Ангела Меркел заяви, че Европа е в критична ситуация след решението на Великобритания да напусне Евросъюза. Тя обаче допълни, че 27-те държавни лидери са се съгласили да представят нови планове за съживяване на Съюза до март следващата година. 
Според френския президент Франсоа Оланд срещата в Братислава е показала, че ЕС може да се движи напред и след решението на Великобритания да се оттегли.

Съобщенията по-рано

България е изпратила до Европейската комисия официалното искане за помощ от 160 милиона евро за овладяване на миграционния натиск, съобщи БНР.
В документа, подготвен от МВР, са описани пет проекта – за обновяване на техническото оборудване за граничен контрол; разширяване на възможностите за интегрирано наблюдение и модернизиране на комуникационните и информационни системи и за укрепване на националния капацитет в областта на убежището. 
Искането за финансиране е от фонд "Вътрешна сигурност" и фонд "Убежище, миграция и интеграция" на ЕС. Предстои Комисията в Брюксел да ги разгледа и да одобри исканата сума в кратки срокове.

Срещата в Братислава е ключова за България, коментира БНТ. На нея страната ни очаква да получи подкрепа от европейските лидери за охраната по границите ни. Премиерът Бойко Борисов поиска 160 милиона евро помощ за България за справяне с бежанците. Унгарският премиер Виктор Орбан преди ден увери страната ни, че държавите от вишеградската четворка подкрепят България.

Преди дни, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер посочи в писмо до премиера Бойко Борисов, че трябва да бъде забързана съвместната помощ за по-голяма защита на външната граница на съюза. Юнкер отбеляза, че Еврокомисията разбира притесненията на България и работи да се изготви координиран европейски отговор на бежанската криза, основан върху общо доверие, солидарност и отговорност. В писмото си той подчертава, че не трябва да се допуска появата на нови маршрути за преминаване на нелегалните мигранти и че преди да стартира Европейската гранична и брегова охрана трябва да бъдат подпомогнати страните, подложени на най-голям натиск.

Вчера говорител на Еврокомисията отбеляза, че Юнкер е в постоянен контакт с премиера Бойко Борисов, а експерти оценяват какво е необходимо на страната ни и трябва да посочат каква помощ ще бъде осигурена от бюджета на Евросъюза за вътрешни работи. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск преди дни също обеща, че в Братислава ще отправи призив за конкретна и оперативна помощ на България за охрана на границата ѝ с Турция на фона на бежанския поток.

Снимки: Фейсбук


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg