АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България преговаря с ЕК за период 2014-2020



България влиза в преговорите с ЕК за следващия програмен период много добре подготвена.Това заяви министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев на пресконференция, която е в рамките на представянето на официалната позиция на Европейската комисия относно разработването на Договора за партньорство и програмите, които ще бъдат финансирани с фондовете на ЕС в България за новия програмен период. Представянето ще даде началото на преговорите
на страната ни с ЕК за областите на финансиране на оперативните програми, които ще се изпълняват у нас в периода 2014-2020 г.
Страната ни има аргументи за всяко свое искане и виждане, допълни министър Дончев. Той отбеляза, че няма сериозно разминаване между българските и европейските виждания и посочи, че в този смисъл не очаква тежки и сложни преговори по следващия програмен период. В отговор на въпрос министър Дончев каза, че съществуват известни разлики във вижданията с европартньорите на ниво инвестиционни приоритети. Той поясни, че ще бъде обсъден въпросът за това да има инвестиции от Европейския фонд за регионално развитие в пътища втори клас само, ако те водят до транспортен коридор. Не казвам, че това обезателно е лошо, това е детайл, който трябва да бъде разгледан и от двете страни, допълни министърът.
Сред другите теми, по които предстоят разговори, министър Дончев отбеляза инвестициите в културно-историческото наследство. По думите на министъра секторът туризъм формира 12 процента от БВП на България, а специализираният туризъм е подценен отрасъл и затова страна ни ще настоява за възможност да бъдат финансирани в достатъчна степен подобен тип разходи.Със сигурност ще имаме разговори относно инвестициите в социалното включване. Целите, които са поставени, звучат добре, те са споделени от нас, не са ни спуснати от Брюксел, но ресурсната обезпеченост не би била достатъчна, за да постигнем пълен успех и в пълна степен да ги изпълним, отбеляза министър Дончев.По отношение на потенциалните различия между България и ЕС, генералният директор на ГД "Регионална политика" Валтер Дефа посочи, че от гледна точна на общността най-важни са онези коридори, които свързват страната ни с останалата част на ЕС и дори извън ЕС. Това е във ваш интерес, защото за развитието на икономиката е необходимо тя да се ориентира към износ и стопанската дейност да се интернационализира. Затова инфраструктурата е важна, не става въпрос толкова за категорията пътища, допълни Валтер Дефа.
Това, което иска България да постигне в областта на културното наследство и туризма, трябва да е част от стратегически план за растеж и разкриване на работни места, смята Валтер Дефа. Ако тези действия издържат теста на Стратегията "Европа 2020", то тогава тези мерки ще бъдат логични и ще бъдат включени в следващия програмен период, заяви Дефа. Приобщаването е важен въпрос, убеден съм, че можем да намерим обща почва, за да проведем открита и честна дискусия, каза Дефа. Той съобщи, че разпределението на средствата за следващия програмен период ще се знае, когато държавите - членки на ЕС, са подписали споразуменията си с ЕС. Сред важните въпроси по отношение на средствата, на които страната ни ще разчита за следващия програмен период, той открои наличието на административен капацитет, както и това да е налице правна и съдебна среда, която да позволява правилно и успешно изпълнение на програмите./БТА
Tweet |
|