EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

България с депутат по-малко в ЕП

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България с депутат по-малко в ЕП

mail08:00 | 18.03.2013прегледи 424 коментарикоментари 0


През следващия парламентарен мандат, започващ от средата на 2014 г., броят на депутатските места в Европейския парламент ще намалее от 766 на 751. Това означава, че някои страни неизбежно ще трябва да имат по-малко представители. Парламентът одобри на 13 март предложение, което търси справедливо решение на проблема. Според него освен Германия, която ще загуби 3 места, още 12 страни, сред които и България, ще имат по един депутат по-малко.
Предложението на ЕП предвижда Австрия, Белгия, България, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Португалия, Румъния, Унгария, Хърватия и Чехия да имат с един депутат по-малко, а Германия - с три по-малко, през следващия парламентарен мандат. Европейските избори следва да се проведат през май 2014 г., както поиска ЕП в резолюция на 22 ноември 2012 г.
Защо е нужна промяната?
Към момента депутатите в ЕП са 754, но с присъединяването на Хърватия, което се очаква да стане по-късно през настоящата година, общият им брой ще нарасне на 766.
Същевременно с договора от Лисабон бе взето решение максималният брой на депутатите да бъде 751 (750 плюс председателя на Парламента). Освен това бяха фиксирани и максимален и минимален брой депутати от една страна - така най-малките страни-членки ще имат вече не по-малко от 6 депутати, а най-голямата (Германия) - 96 вместо 99.
Точният брой депутати от всяка страна отчита промените в броя на населението на страните-членки и се определя въз основа на принципа на регресивната пропорционалност - колкото по-голяма е една страна, толкова повече депутати има и толкова по-висок е броят на хората, които всеки един депутат от тази страна представлява.
Процедура
Решението за разпределението на местата в Европейския парламент се взема с единодушие от Европейския съвет въз основа на предложение на Европейския парламент. Депутатите имат след това право да се произнесат по решението на Съвета, като могат да го одобрят или да го отхвърлят, но не могат да го променят.
Ще гласуваме ли и за председател на Комисията?
На 12 март Европейската комисия отправи препоръка към европейските политически партии да номинират свои кандидати за председател на Комисията на изборите през 2014 г. Препоръката е в съответствие с отправеното от Парламента предложение през ноември 2012 г.

Източник: ЕП


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6200