EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

България с дял при $20 млрд. от хероин

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България с дял при $20 млрд. от хероин

mail09:55 | 18.06.2010прегледи 593 коментарикоментари 0


Европа е най-важният пазар за афганистански хероин, като всеки ден се употребяват около 250 кг хероин. По-голямата част от печалбата отива за международните наркотрафиканти. Смята се, че глобалният пазар на афганистански хероин е около 55 милиарда долара, като от тях едва около 2,3 милиарда долара остават за фермерите и за търговците в Афганистан, сочи доклад на Службата на ООН за наркотиците и престъпленията, цитиран от информационна агенция Стандартнюз.
Два са основните маршрута за трафик на хероин. Единият е т. нар. „Балкански път”, който минава от Иран, Турция, Гърция и България за Западна Европа. Годишно от него се печелят около 20 милиарда долара. Отбелязва се, че около 82 тона хероин годишно минават през Турция за Западна Европа. От Турция наркотиците за Германия и Холандия минават през България и Сърбия.
По-голямата част от дрогата минава през България, която в миналото съобщаваше за заловени сравнително големи пратки хероин, но успехите са непостоянни, въпреки че няма доказателства, че има промени в притока на наркотици, се твърди в анализа.
Вторият е Северният маршрут през Таджикистан и Киргизстан до Казахстан и Русия. По оценки размерът на пазара е около 13 милиарда долара годишно.
Смята се, че средната годишна печалба на организираните престъпни групи, управляващи трафика на хероин между Иран и Турция, а след това към България или Гърция, е около 8000 долара на килограм или общо 600-700 милиона долара. На Балканите се залавят много малки количества хероин, което предполага, че този маршрут е много добре организиран и подпомаган от корупцията.



 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg