EUR 1.9558
USD 1.8799
CHF 2.0714
GBP 2.3155
CNY 2.5793
you tube
mobile version

България сред най-големите бенефициенти на ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България сред най-големите бенефициенти на ЕС

mail11:00 | 29.09.2010прегледи 1015 коментарикоментари 0


Полша и България са сред най-големите бенефициенти на европейски средства сред страните от Източна Европа, показва доклад на Европейската комисия, цитиран в сайта на Радио Недерланд.
Испания също е един от най-големите бенефициенти, докато Германия е най-големият нетен вносител на средства в общността, с над 8 милиарда евро годишно. Холандия е сред трите най-големи вносители спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Миналата година Хага е платила на Брюксел над 2 милиарда евро или 0,36 процента от приходите на страната.
Европейският комисар по бюджета и финансовото програмиране Януш Левандовски, който представи бюджетния доклад на Европейската комисия за тази година, изтъкна, че е необходим компенсационен механизъм на големите нетни вносители в ЕС, тъй като не бива в бъдеще те да бъдат "големите губещи" в европейския бюджетен баланс.
Най-големият бенефициент от бюджета на ЕС през 2009 година е станала Полша, предаде ДПА, позовавайки се на доклада на ЕК.
Преди присъединяването на бившите комунистически страни към ЕС, повечето европейски средства се отпускаха за най-бедните членки от Южна Европа като Испания, Португалия и Гърция. Това обаче се промени с разширяването на ЕС към Източна Европа през 2004 година.
Според финансовия доклад на ЕК за 2009 година Полша е получила 6,3 милиарда евро от ЕС или 2 на сто от нейния БВП. Това е рязко увеличение в сравнение с 2008 година, когато европейското финансиране на страната е било само 1,25 на сто от БВП.
Гърция от своя страна е получила по-малко средства: от 6,3 милиарда евро през 2008 година (най-голямото финансиране в ЕС през този период), миналата година на Атина са отпуснати 3,1 милиарда евро.
Испания е получила от ЕС 1,2 милиарда евро през 2009 година спрямо 2,8 милиарда през 2008 година, докато средствата за Португалия са се намалили в по-малка степен: от 2,7 милиарда евро на 2,1 милиарда евро.
Всички други страни от Централна и Източна Европа също са нетни бенефициенти през 2009 година, начело с Литва и Естония (над 4 процента от техния БВП).
Германия действително е най-големият нетен контрибутор в реално изражение, с внесените от нея 6,4 милиарда евро в европейския бюджет. Но в относителен план Белгия е отделила най-много средства в целия ЕС - 0,49 на сто от свой БВП.
Великобритания, която се ползва със специална "отстъпка" за вноските си в европейския бюджет от 1980-те години, плаща значително по-малко от страни с подобни размери като Франция и Италия, отбелязва ДПА.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6654