АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България – 13% рециклирани отпадъци
Рециклираните отпадъци в България са 13 на сто от генерирания общ обем, което включва оползотворените отпадъци от сепариращите инсталации в депата, както и тези от системите за
разделно събиране. Това коментира за БТА министърът на околната среда и водите в оставка Нона Караджова по повод данни на Евростат за 2011 г., които сочат, че България депонира 94% от отпадъците си. В момента статистиката отчита отпадъците, предадени и рециклирани от депата за битови отпадъци и сепариращите инсталации, които се намират там. В този процент не са включени отпадъците от опаковки, които се събират през системите за разделно събиране - чрез контейнерите, както и по други начини - директно от гражданите и фирмите, които са основен генератор на отпадъците, коментира разликата в процентите Караджова.
През 2011 г. сме достигнали 160 хиляди тона рециклирани отпадъци от депата, при нула тона през 2008 г., което прави 6 на сто от битовите отпадъци. Ако прибавим към тях и 205 хил. тона рециклирани отпадъци от опаковки за 2011 г., това прави 13 на сто рециклиране спрямо депонирането, посочи министърът. По думите й за тригодишния период /2008-2011 г./ годишното количество на рециклираните отпадъци от опаковки са е увеличило с 53 хил. тона. Нона Караджова отбеляза, че в Европейската рамкова директива за отпадъците е посочена йерархията за управление на отпадъците, която трябва да спазват страните-членки. На първо място тяхната политика трябва да е ориентирана към предотвратяване на образуването на отпадъци, след това към рециклиране, изгаряне с оползотворяване на
енергията и накрая към депониране.
България е на първо място в Европа по най-важния показател - "Предотвратяване на образуването на отпадъци", като за 2011 г. на български жител се пада образуването на 370 кг годишно, докато в Дания например количеството е 718 кг, посочи Караджова. За последните три години имаме значително намаление на образуваните отпадъци в страната, като от 3 млн. и 615 хиляди тона през 2008 г. количеството е намаляло до 2 млн. и 753 хил. тона през 2011 г., посочи екоминистърът, цитирайки последни статистически данни. По думите й това е свързано, както с подобрената отчетност и контрол за битовите отпадъци, така и с въведените в законодателството стимули и санкции за общините, които депонират отпадъци.
За тригодишния период са се увеличили три пъти и отпадъците, предадени за изгаряне с оползотворяване на енергията - от 332 тона през 2008 г. до 847 тона през 2011 г.
Данните сочат, че депонираните отпадъци в страната за 2011 г. са намалели до 2 млн. и 568 хил. тона. Екоминистърът припомни, че се изпълняват проекти за закриване и рекултивация на 78 стари депа за битови отпадъци.
Tweet |
|