АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България – сериозно засегната от глобалното затопляне
България, наред с Испания, Португалия, Италия и Гърция, вероятно ще е сред страните от ЕС, които ще понесат най-сериозни финансови щети от промените в климата, предупредиха в доклад експерти от Обединения изследователски център към Европейската комисия, цитирани от Франс прес.
Ако не бъдат взети навременни мерки, глобалното затопляне би могло да коства на ЕС между 20 и 65 милиарда евро загуби, предупредиха специалистите.
Документът е изготвен на базата на изследване, което предвижда няколко сценария за повишаване на температурите и морското равнище. Според тях през 80-те години на този век температурите в Европа ще повишат с 2,5 до 4,5 градуса по Целзий, а морското равнище - с 46 до 88 сантиметра.
В доклада се отбелязва, че ако тези климатични промени настъпят още днес, то ЕС ще трябва да отдели между 20 и 65 милиарда евро от своя БВП, за да справи с проблемите, които те ще породят.
В документа се отчита, че най-големи щети в икономически план от глобалното затопляне ще понесат страните от Източна и Централна Европа.
"Само Северна Европа би могла да извлече полза от климатичните промени", се отчита в доклада. Като пример се посочва сферата на туризма, която в Северна Европа ще отчете печалби заради климатичните промени, които ще доведат до пренасочване на потока от туристи към тези части на континента.
В доклада не се посочват какви щети ще нанесат климатичните промени на биоразнообразието и на екосистемите в ЕС. Не се посочва и до какви природни бедствия в Европа биха могли да доведат климатичните промени.
Отчита се влиянието на глобалното затопляне върху четири особено чувствителни към климатичните изменения сфери като селското стопанство, наводненията, свързани с повишаването на нивото на водата, промените в крайбрежните райони с преселването на жителите им, и туризма.
Tweet |
|