EUR 1.9558
USD 1.8068
CHF 2.0847
GBP 2.3463
CNY 2.5360
you tube
mobile version

България №1 в ЦИЕ по ФинТех компании

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България №1 в ЦИЕ по ФинТех компании

mail14:02 | 10.05.2018прегледи 2041 коментарикоментари 0


България е на първо място в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) по брой ФинТех компании. Това обявиха от представената в България италианска банка Unicredit по време на откриването на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в Йордания. Регистрираните у нас дружества, развиващи финансови технологии, са 70.

След България се нареждат Чехия с 67, Румъния - 59, Словакия - 30, Унгария - 27, Словения с 15. Ако разгледаме региона по-широко, тогава се вижда, че лидерите са Русия с 216 ФинТех компании и Турция със 101.

България е номер едно и по още един показател - най-голямо финансиране, набрано от една компания. Български ФинТех проект в сферата на финансирането и управлението на риска е набрал 25 млн. евро.

Общо в региона на ЦИЕ, включително Русия и Турция, има над 600 ФинТех стартъпа, като най-много са в сферите на транзакции и разплащания, финансиране и инвестиции и управление на активи. 60 са компаниите в региона в областта на криптовалутите.

Финтех секторът отбелязва бум през последните години. Но все още финансово-технологичните компании в ЦИЕ са сравнително малко. Делът им в европейски мащаб е едва 9%. Огромната част са в Западна Европа. „Затова UniCredit вижда голям потенциал за развитие на дигитална инфраструктура в региона", отчете по време на срещата Матео Фераци, координатор Стратегии и корпоративни прогнози на UniCredit. По неговите думи дигиталното банкиране, касаещо операциите на индивидуалните клиенти, се развива бързо в ЦИЕ, а държави като Чехия, Турция и Сърбия са удвоили броя на потребителите от 2010 г. досега.

Демографските тенденции също благоприятстват развитието на дигитализацията в ЦИЕ, като поколенията, родени в дигиталната епоха, са почти 50% от населението. За Западна Европа хората от тези поколения - под 35 години, са 40%. Други фактори, които подкрепят развитието на дигитални услуги в банковия и финансов сектор, са високият процент на мобилно и интернет проникване.

България е на последно място в Европа по дял на лицата, ползващи интернет банкиране - малко над 10%, дори след Сърбия и Румъния.

UniCredit представи и прогнозите си за макроикономическите показатели за 2018 г. и 2019 г., които за България предвиждат над 4% ръст на БВП през тази година и значителен спад на необслужваните кредити до 7.7% през 2019 г. при малко под 10% към края на първото тримесечие на тази година./Инфосток


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1596