EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

България №46 по риск от социално напрежение

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България №46 по риск от социално напрежение

mail18:10 | 08.06.2020прегледи 667 коментарикоментари 0


България е на 46-то място в международна класация, която отчита степента на риск от социално напрежение в 102 държави от цял свят. Индексът на социален риск (Allianz Social Risk Index) се изчислява от Euler Hermеs - лидер в застраховането на търговски кредити в света и у нас. При оценката* се взимат предвид различни фактори, които показват степента на публична чувствителност към институциите и социалната рамка, както и икономическата устойчивост. Така се определя нивото на риск от протести срещу правителствата, гражданско неподчинение и други прояви на напрежение, които могат да се отразят както на държавното управление, така и на перспективите за развитие на бизнеса и инвестициите. 

Новата класация е направена, за да отчете нивото на социален риск в контекста на пандемията с COVID-19, която доведе и до най-голямата икономическа рецесия след Втората световна война. Тя дава перспектива за период от около 18 месеца напред. Държавите са класирани от 1-во до 102-ро място, като в челните позиции са тези с най-нисък риск. Това са Дания, Финландия и Швеция. В топ 10 съответно на пета и девета позиция попадат и Германия и Франция. С най-високо ниво на опасност пък са Нигерия, Венецуела и Ангола.

Въпреки че България е в горната половина на класацията и се изкачва с три места спрямо предходното издание от 2015 година, тя остава зад повечето държави от региона на Централна и Източна Европа. “Отличникът” в групата е Словения – на 15-то място, а с високо ниво на стабилност са и Чехия, Хърватска, Полша, Унгария и Словакия. Съседните Гърция и Сърбия също изглеждат по-устойчиви към социален риск, като ни изпреварват съответно с 10 и 4 позиции. В зоната на съществен риск обаче попадат Румъния и Турция, съответно на 55-то и 87-мо място. 

“Това са две дестинации, където българският бизнес традиционно намира своите търговски партньори. Още преди кризата с COVID-19 имаше индикации за увеличение на риска там и ние сме обръщали внимание на необходимостта от повишено внимание в отношенията.”, обяснява Камелия Попова, Управител на Euler Hermes за България. “Друга традиционна експортна дестинация за българските компании – Русия, също попада в долната половина на класацията на социалния риск – на 60-то място. Затова отново препоръката ни към родния бизнес, особено в обстановка на повишена несигурност, е да оцени възможността от използване на застраховка на търговските кредити.”, допълва тя.

С такова решение, освен намаляване риска за бизнеса, компаниите получават експертна помощ за проверка на партньорите си и по-добри позиции при кандидатстване за кредити от финансови институции.

* Индексът на социален риск (Allianz Social Risk Index) се изчислява по скалата от 0 до 100, където 0 е най-високият, а 100 е най-ниският риск. Взимат се предвид 12 параметъра (икономически, социални и политически), които се оценяват индивидуално от 0 до 100, а след това се изчислява средната оценка за държавата. 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1694