EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

България:Набуко плюс грузински втечнен газ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

България:Набуко плюс грузински втечнен газ

mail22:01 | 04.10.2010прегледи 2171 коментарикоментари 0


На предстоящи срещи в Брюксел на икономическите и финансови министри ще бъде поставен въпросът за финансирането и за приоритизирането на проекта "Набуко" за целия ЕС, съобщи премиерът Борисов. В неформални срещи съм поставял този въпрос, но сега искам да го сложим официално в дневния ред, на масата на преговорите, защото трябва да се намерят парите за построяването му, добави той след среща с премиера на Грузия Ника Гилаури, който бе на еднодневно работно посещение в България.
Съумяхме и с Турция, и с Грузия, да уеднаквим позициите си по проекта "Набуко", заяви българският премиер.

Средствата за Набуко
Сега има около 200 млн. евро, които са заделени за "Наубко" от ЕК. С еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер сме говорили, ако е възможно от тях 60-65 млн. евро да ни дадат за свързващата връзка, която е елемент и първото построено на територията на България от газопровода "Наубко", посочи премиерът. По думите му това е диверсификация и възможност да ползваме природния газ от Азербайджан, Грузия, през Турция за България, за да може да се доставя природен газ и през връзката ни с Гърция, и през "Набуко", и през "Южен поток".
По проекта България трябва да изтегли кредит от стотици милиони евро. В момента, в който се вземе кредит, той веднага се прехвърля на дефицит и последваща е възможността ЕК да наложи глоба на България за свръхдефицит, отбеляза премиерът.По тази причина ще настояваме за решение на ЕК, с което средствата за проекта да бъдат "извадени зад скоба" и страната да не търпи санкции за тях, ако проектът "Набуко" е приоритетен, заяви Борисов. Той мотивира искането с това, че през
следващите 15-20 години проектът ще се изплати и средствата, които сега ще се вложат за "Набуко", по думите на премиера не са от "опасния дефицит". Надявам се, че ако е истински приоритетът "Набуко" за Европа, това ще бъде разрешено. В противен случай ще се усъмня, че това е приоритет, посочи премиерът.

Газовата връзка България-Турция
Икономическият министър Трайков уточни, че това, което иска България е да се ускори започването на проекта с тази част, която впоследствие се явява връзка между България и Турция, и да се използват българският и турският дял от по 33 млн. евро по проекта за изграждането на тази връзка, посочи министърът. Той добави, че има твърдо съгласие с Турция, че трябва да има такава връзка и въпросът е каква да бъде тръбата. Едната възможности е тя да бъде малка, сравнително евтина, която да може да се построи сега и бързо, и след това, когато стане "Набуко", да няма полза от нея.
Другата възможност е от сега да се предвиди тръба по спецификациите на "Набуко", чието поставяне да бъде финансирано от тези 200 млн. евро. Това изисква съвместен подход от двете страни, съгласие на международната компания "Набуко" и съгласие на ЕК, допълни министърът.
Освен това трябва да се изчистят и някои неща по графика на изпълнение на "Набуко", защото крайното инвестиционно решение по проекта предстои след сравнително доста време, а ние искаме парите за българо-турската връзка да се отпуснат по-бързо, допълни министърът. Той добави, че по линия на ЕС не са осигурени средства за изграждане на газова връзка с Турция.
Трайков посочи, че турската компания "Боташ" до две-три седмици ще представи план за това как те виждат проекта. Българската страна е представила концепция, която турската компания обсъжда и след това ще може съвместно да изпратим тази концепция до ЕК, което при добра организация може да стане до месец.
Помолен да даде повече подробности за споразумението, според което се очаква да пристига природен газ в България от Азербайджан през Грузия, грузинският премиер посочи, че неговата страна работи по няколко проекта с Азербайджан за износ на газ към Европа и един от тях е "Набуко".
Смятаме този проект за стратегически и се радваме, че връзката между Турция и България ще бъде изградена, това е важна част от проекта, посочи грузинският премиер.

Втечнен газ от Грузия
Вторият проект, по който работи Грузия, е за доставки на втечнен газ между Грузия и Азербайджан, а третият е свързан с компресиран газ. Ще се радваме и трите проекта да се случат, защото те ще доведат до диверсификация на доставките в Европа, а за Грузия ще осигурят допълнителни инвестиции, допълни грузинския министър-председател.
Премиерът Борисов уточни, че за България става дума за доставка на компресиран газ през Черно море, която може да стане много бързо и евтино.
Проектът за втечнен природен газ, по който работят Румъния, Грузия и Азербайджан, е много по-скъп и отнема повече време да се направи, става дума за големи количества газ от порядъка на десет милиарда кубически метра годишно, посочи министър Трайков.Той уточни, че проектът, който България обсъжда с Азербайджан и Грузия, е за компресиран природен газ и става дума за максимум 2 млрд. кубически метра годишно.
Инфраструктурата за компресиране и регазифициране струва десетина пъти по-малко, допълни министърът. Като плюс той посочи факта, че грузинската преносна мрежа вече е рехабилитирана до степен да има капацитет от азербайджанската граница до Черно море от 2 млрд. кубически метра. Премиерът Борисов посочи, че нашият проект е по-евтин и може да се изпълни по-бързо, допълни министърът. Министърът добави, че се надява до 2012 г. да има и такъв маршрут за доставка на природен газ.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg