АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Българо-македонски безмислици за коридор 8
В междуправителствено споразумение да се поемат ясни ангажименти и срокове за изграждането на железопътната връзка между България и Република Северна Македония предлагат от Министерството на транспорта и съобщенията (МТС).
В съобщение от транспортното министерство предлагат подписването на ясно и работещо споразумение, което да уреди техническите, финансовите, правните и организационните въпроси, свързани с подготовката, изграждането и експлоатацията на трансграничното железопътно тунелно съоръжение между двете държави в съответствие с европейското законодателство.
Предлага се и провеждането на обществените поръчки за строителство и за надзор на изграждането на тунела от едната от договарящите страни и полагането на усилия за осигуряване на безвъзмездна финансова помощ за строителството на тунела, като изграденото съоръжение следва да отговаря на изискванията на Европейския съюз (ЕС) и НАТО за този тип инфраструктура.
В кратки срокове от датата на подписване на това споразумение е предвидено да бъде изготвен предварителен график за подготовка и строителство на тунела, който да се представи пред Европейската комисия и финансиращите европейски банкови институции. В споразумението ще се предвиди създаване на Смесен комитет, който да координира всички дейности и да решава въпросите, свързани с изграждането, експлоатацията и поддържането на обекта, въз основа на съответните решения на двете страни, допълват от МТС.
След проведената на 31 октомври 2024 г. техническа среща в София, все още няма постигнато съгласие от страна на Република Северна Македония по протоколния запис от водените разговори, но за сметка на това внушенията и обвиненията към българските институции не са спирали, допълват от ведомството.
Свидетели сме на поредното спекулативно твърдение на управляващите в Република Северна Македония по преговорите за изграждането на железопътната връзка, посочват от Министерството. От българска страна многократно заявихме, че цената и проблемите по изграждането на железопътната линия от Крива паланка до границата с България са изцяло ангажимент на Скопие и не могат да бъдат предмет на преговори между двете страни, като България ясно е посочила сроковете и ангажиментите си по изграждането на трасето на Коридор 8 на своя територия.
Преговорите по изграждането на железопътната връзка се превърнаха в параван за политически послания и опит за разрешаване на вътрешнополитически въпроси на нашите съседи, които нямат нищо общо с интереса на двете държави от реализирането на проекта, пишат от транспортното министерство.
Използването и на футболна терминология в техния контекст е обидно спрямо конструктивния и добронамерен тон, който българските представители спазват и налагат, и необичайно като форма на комуникация между две съседни държави, се посочва още в съобщението на МТС.
По-рано вицепремиерът и министър на транспорта на Република Северна Македония Александър Николоски заяви в тв интервю, че представителите на България не искат да дойдат в Скопие за трета среща, във връзка с жп коридор 8, защото, по думите му, „ще се сблъскат със собственото си поражение и ще трябва да започнат да работят”.
Според Николоски, от България започнали да го нападат, когато станало ясно, че третата фаза от жп линията към България (от Крива паланка до границата с България) е проблематична от много аспекти.
И докато губеха време за това, ние работехме, презентирахме нашите аргументи и сега, с нашите аргументи, спечелихме с 3:0 срещу българите. През октомври имаше диалог в Брюксел и представихме нашите аргументи. В края на октомври имаше втора среща в София, където и трите ни аргумента бяха приети: че трасето е прекалено скъпо и трябва да се ревизира, че тунелът трябва да се изгради съвместно и че България трябва да изгради своята част от жп линията.
И когато всичко това се договори, трябваше да има трета среща в Скопие, на която да се сложи печат на договореното и да влезем в изпълнение на проекта. Договорено беше срещата да се случи в третата или четвъртата седмица на ноември. И до днес българите избягват да дойдат на среща. Защото са наясно, че тезата им рухна като кула от карти, каза още министърът на транспорта на Република Северна Македония.
Tweet |
|