АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това постижение e най – значимото за страната ни от създаването на ДП РВД и е свидетелство за високото ниво на професионализъм и ангажираност на екипа, както и за стабилност и растеж на авиационния сектор в Република България.
Начело на класацията са ИТ ръководителите. Месечните заплати на лидерите в този сектор често надминават 20 000 лева нетно, а понякога достигнат и значително над 25 000 лв.
16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.
Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15% данък – 10% корпоративен данък и още 5% данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.
В местата за настаняване с 4 и 5 звезди са реализирани 75.5% от общия брой нощувки на чужди и 43.6% - на български граждани. В 3-звездните са осъществени 16.0% от нощувките на чужди и 28.0% - на български граждани, докато в 1 и 2 звезди те са съответно 8.5 и 28.4%.
"Индитекс" (Inditex), собственикът на "Зара" (Zara), отчете рядко наблюдаван спад на продажбите и печалбата на тримесечна основа, въпреки че най-голямата листвана на борсата компания за търговия на дребно в модния сектор обяви, че сезонът на празничното пазаруване е започнал добре, предаде Ройтерс.
Очаква се "Гугъл" (Google), "Мета" (Meta), "БайтДенс" (ByteDance) - собственика на "ТикТок" (TikTok), "Амазон" (Amazon) и "Алибаба" (Alibaba) да получат над половината от тази сума на фона на доминацията на технологичния сектор на пазара, пише в. "Файненшъл таймс".
Най-много работещи използват интернет и преносими устройства с мобилна връзка в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - съответно 91.3 и 64.5%, а най-малко в сектор „Преработваща промишленост - съответно 27.0 и 13.8%.
По предварителни данни през третото тримесечие на 2024 г. производителността в сектора на услугите e 13 614.0 лв. В индустриалния сектор средно 13 802.8 лв. Най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор - 3 319.6 лв.
Най-модерната въглищна централа в България произведе близо 305 000 MWh електроенергия през миналия месец, като това е най-голямото месечно производство на централата от началото на 2024 г. досега. Това количество енергия се равнява на средното месечно потребление на около 1 милион български домакинства.