АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Български компании да строят хотели в Грузия
Български компании ще могат да участват в търгове за съоръжения за разширяване на газоразпределителната мрежа и пълното газифициране на Батуми, Грузия. Тази възможност бе обсъдена между икономическия министър Трайчо Трайков и губернатора на автономна област Аджария Леван Варшоломидзе. Друга перспективна област за партньорство е туризмът, където Грузия планира мащабни инвестиции в изграждане на туристическа база и инфраструктура.
Предстои изграждането на хотели по черноморското крайбрежие, в които ще могат да се включат и български фирми. Планът за развитие на отрасъла в Грузия предвижда разкриването на 8 000 нови работни места. Българската страна предложи да подпомогне обучението на кадри, необходими за развитието на бранша. Туризмът ще бъде във фокуса на предстоящия през април двустранен бизнес-форум в Батуми и на следващата сесия на Българо-грузинската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
Български компании вече инвестират в Батуми и развиват успешен бизнес, най-вече в сферата на хранителната промишленост, фармацията, както и в сферата на газовата индустрия, електрическото оборудване и други. Независимо от това има голям потенциал за разширяване на стокообмена между двете страни. Част от този процес е договарянето и пускането в експлоатация на пряка фериботна връзка Варна – Поти/Батуми, която ще даде възможност за директен износ за Европа по направлението Грузия - България.
Министър Трайков и премиерът на Грузия Ника Гилаури обсъдиха възможността за пренос на азербайджански газ през грузинска територия и след това през Черно море до България. По другия важен за страната ни проект – газопровода Набуко, Трайков подчерта неговото значение за диверсифицирането на доставките на природен газ за България и информира г-н Гилаури за предстоящото ратифициране от НС на Между правителственото споразумение, подписано през м. юли 2009 г. в Анкара и подготовката на Споразумение за подкрепа на проекта Набуко.
България приветства идеята за „Южен коридор" като стратегическа за ЕС по отношение на диверсификацията на доставките на нефт и газ от Каспийския регион и необходимостта от изграждане на по-тесни връзки между европейските страни, Азербайджан, Турция, Грузия и страните от Централна Азия и Средния Изток. Това каза още икономическият министър Трайчо Трайков по време на Международната енергийна среща на високо равнище в Батуми, Грузия.
Той представи позицията на България по инициативата «Южен коридор, в която влизат „Набуко", ITGI /Interconnector Turkey,Greece,Italy/, Euro-Asia Oil Transportation Corridor Project /EAOTC/, Baku-Tbilisi-Erzurum, Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Supsa, Trans-Caspian Link, Tans-Blаck See-Links и други. Трайков подчерта важността на газопровода «Набуко», като част от усилията на България за гарантиране на енергийната сигурност, стабилност и устойчиво снабдяване на страната и региона на Югоизточна Европа с енергийни ресурси.
Важността на политиките за диверсификация на енергийните доставки и спазване на принципите на взаимно полезно сътрудничество между производителите, транзитните страни и страните потребителки залегна в общите принципи на заключителната декларация на форума. Ключов момент в документа бе решението да се създаде механизъм за сътрудничество при кризисни ситуации и развитие на инфраструктурата, да се осигури надежден транзит на страните. Във форума взеха участие лидери на Азербайджан, Беларус, България, Грузия, Казахстан, Литва, Полша, Румъния, Турция, Туркменистан, Украйна и ЕС.
Tweet |
|