АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През последните няколко години САЩ заемат сравнително неголям, но устойчив дял във външната търговия на България, коментираха от икономическото министерство.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Всяка стока, която е закупена от регистриран в Европейския съюз електронен търговец, може да бъде върната с изключение на разопакована козметика, книги, храни, напитки или продукти, които са свързани с хигиената.


На пазарите "Красно село", "Иван Вазов" и "Борово" вече се предлагат пресни марули, репички, лук, спанак, както и оранжерийни домати и краставици.


В закона ще се включат 22 продукта, като това е проектосписък, който съдържа най-нужните хранителни продукти. Веригата доставки е основно разделена на две части: от производителя до първия изкупвач, като ще бъде създаден регистър на изкупвачите, а те ще имат правото да купуват от фермерите на цена, която не е под себестойност, плюс 10% от стойността на съответния продукт.


"Недопустимо е в България да се продават храни със съмнителен произход или подвеждащи етикети, които заблуждават потребителите за състава и качеството на продукта. Пазарът трябва да бъде защитено място, а не територия за печалба на нечестни търговци за сметка на здравето на хората", заяви инж. д-р Андрей Велчев, председател на Сдружението.


Това показват данни на проучване за представителността на жените на ръководни позиции в бизнеса, проведено от екипа на Българската фондова борса (БФБ) сред над 300 български компании, които се търгуват на Борсата, съобщиха от БФБ.


Приходите от нощувки през януари 2025 г. се увеличават с 24 на сто спрямо същия месец на предходната година и достигат 112,9 млн. лв., като 60,1 млн. лв. са от български, а 52,8 млн. лв. - от чужди граждани, съобщи Националният статистически институт (НСИ)


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.