EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Българските емигранти губят пари

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Българските емигранти губят пари

mail08:10 | 04.10.2018прегледи 1520 коментарикоментари 0


Българските емигранти губят значителни суми, според последните анализи на българското представителство на компанията за данъчна администрация RT TAX. Емигрантите все още са уплашени от официалния процес на подаване на данъчна декларация и възстановяване на Данък общ доход (ДОД) от чужбина.

Сред сънародниците ни има множество заблуди и неясноти по отношение на процедурата –след възстановяването на данъците няма да се има правото на иск за пенсия от чуждата страна, ще се загубят социалните гаранции и бъдещата възможност за намиране на работа в чужбина. Същевременно поради липса на осведоменост, завръщащите се от чужбина българи губят пари, които законно им принадлежат.

„Да започнем с факта, че при работа в чужбина данъчните декларации са като цяло задължителни и този процес се контролира от данъчните власти на чуждата държава. След подаване на данъчна декларация се изчислява точно кои данъци са платени, дали има надвнасяне или дали всичко подлежи на възстановяване. Възстановяването на данъци е само част от процеса на данъчно облагане, което няма нищо общо със социалните осигуровки. Това е правно възстановяване на парите на човек от чужда страна и невъзстановяването на данъка е същото като оставянето на рестото в магазина ", казва Милена Мандаджиева, управителна българското представителство на компанията за възстановяване на данъци RT Tax.

Емигрантите, които се завръщат от чужбина, се страхуват най-много от загубата на социални гаранции. Според Милена Мандаджиева социалните осигуровки и подаването на данъчни декларации и възстановяването на данъци не са взаимосвързани, тъй като само данъците върху дохода се възстановяват, докато данъците върху социалната сигурност остават неприкосновени. Възстановяването на част или на целия Данък общ доход няма да доведе до заплаха за пенсията, трудовия стаж или възможността за работа в чужбина в бъдеще.

Според Милена Мандаджиева върналите се емигранти понякога избягват да подават данъчни декларации до чужди държави, като се опасяват, че ще трябва да плащат данъци на България. Това не може да стане, защото България е подписала международното споразумение за двойно данъчно облагане с чужди държави, което възпрепятства налагането на двойно плащане на данъци върху един и същ доход в страната и чужбина. "Това означава, че когато сте платили данък върху доходите си в чужбина, можете напълно легално да си го възстановите частично или цялостно, без да рискувате отново да плащате данъци в България. Това е гарантирано от международните официални документи",  казва специалистът.

Попълването на данъчната декларация е важно не само заради възможността за възстановяване на Данък общ доход. В повечето случаи този процес е задължителен и ако не попълните данъчната декларация, може да бъдете санкционирани. Това важи особено за само осигуряващите се лица във Великобритания, които без изключение трябва да подават данъчни декларации на годишна база. "Имало е случаи, в които хора,натрупали хиляди дългове, се свързват с нас. Затова препоръчваме да подавате данъчни декларации за всяка фискална година.Въпреки това, дори ако сте натрупали дълг, е възможно да го намалите или елиминирате напълно - всеки случай е индивидуален ", споделя Мандаджиева.

Според данните на компанията, при  българите, които редовно попълват данъчните си декларации, средната възвръщаема стойност на данъци от чужбина е около 804 евро.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg