EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Българските райони остават шест

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Българските райони остават шест

mail13:15 | 07.06.2019прегледи 855 коментарикоментари 0


След дискусии с Евростат е постигнато решение до 2027 г. да се запази сегашният обхват на шестте района от ниво NUTS 2 в страната, независимо от отчетените дисбаланси в броя на населението основно в два от тях – Северозападен и Северен централен.

Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на редовно заседание на Съвета по регионално политика към министъра на регионалното развитие и благоустройството. На него бяха представени резултатите от извършената междинна оценка на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022, както и първоначални резултати от първия етап на Социално-икономическия анализ на районите.

Регионалното развитие трябва да бъде разглеждано през призмата на цялостната територия  на страната с нейните специфики, особености, географски дадености, за да може с наличния ограничен ресурс да намираме най-подходящите инвестиции, водещи до икономически подем на регионите. Не трябва да търсим еднаквостта между шестте района, а възможностите да изведем различното в тях, което да доведе до по-голям ръст на икономиката и намаляване на регионалното различие, подчерта тя.

Очаква се в началото на есента да бъдат представени промени в Закона за регионално развитие, касаещи обединяване на национално ниво на документите за стратегическо и пространствено планиране, които ще дадат по-ясна посока за развитие на територията. Ще се търси възможност за обединяване на регионалните планове за развитие с регионалните схеми за пространствено развитие, които ще бъдат основополагащи за инвестициите за периода до 2027 г. Подготовката им вече започна, като в края на годината трябва да сме готови за първи варианти, които да подложим на дискусии. 

Общинските планове за развитие, към които се присъединяват интегрираните планове за градско възстановяване и развитие, ще включват приоритети и инвестиции, фокусирани върху града център за растеж. Важно е общините да започнат подготовката на плановете си за развитие с хоризонт след 2020 г. още сега. Те ще допринесат за извеждане на най-важните приоритети за региона, които ще са предопределящи за бъдещия инвестиционен процес. Вървим към подход, при който оперативните програми да могат да насочат ресурс към съответния регион спрямо приоритетите, изведени в регионалните схеми за пространствено развитие.

Предвиждат се промени във функциите, отговорностите и обхвата на регионалните съвети за развитие, така че да участват в определянето на приоритетните проекти за даден регион, водещи до икономическо развитие. Предстоят отворени дискусии до края на лятото съвместно със Световна банка за определяне на структурата, функциите и отговорностите им, както и механизмите, по които ще изпълняват дейностите си. Инвестициите на териториално ниво трябва да отразяват от една страна секторните политики, но като се съблюдава и принципът „отдолу нагоре“, т. е. значимите и ключово важни проекти за дадена територия да се инициират от ниво регион. 

Социално-икономическият анализ на районите в България е базата за разработване на регионалните схеми за пространствено развитие, в следствие на които ще се изведат приоритети за всеки от регионите. 

Очаква се първи вариант на схемите за пространствено развитие да бъде предложен за дискусия в края на тази година. Амбицията ни е тогава да започнем да правим обсъждания по отношение приоритетите за регионите, като паралелно ще  работим върху структурите на регионалните съвети, подготовката на инвестиционния процес и обвързването му с финансиране от страна на европейските фондове и националния бюджет, допълни Николова.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg