EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Българският туризъм губи по 280 000 евро дневно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Българският туризъм губи по 280 000 евро дневно

mail14:15 | 19.04.2010прегледи 662 коментарикоментари 0


Среднодневните загуби за туризма в България от затварянето на въздушното пространство в страните, над които преминава облакът с прах от изригналия вулкан в Исландия, възлизат на 280 000 евро. Това съобщи за БТА председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
В тази сума са отчетени загубите за авиацията и от пропуснати ползи за туризма от неползване на хотелски и други услуги, които се изчисляват на 80 000 евро средно на ден.
Драганов съобщи, че близо 2200 пътници на ден не могат да ползват авиационни превози на летищата в София, Варна и Бургас.
Тази ситуация преди всичко се отразя върху бизнес хотелите.
Потърпевши са и хотелите, които предоставят балнеологични услуги и чиито гости не могат да напуснат страната ни.
През април се очаква общо около 280 000 души да пристигнат в България със самолети с различни цели на пътуване. Основният повод при пътуванията със самолетен транспорт е туризмът, посочи Драганов. По тази причина се очаква главният ефект от въздушната блокада да бъде върху приходите на общините и в туризма в страната.
Проблемът е, че пътуванията на туристите главно от Западна Европа обикновено са свързани с определени дати, в които те планират да заминат на почивка от гледна точка на отпуските им и по тази причина те не могат да променят програмите си, коментира Драганов. Промени в плановете са възможни само за една малка част от тези туристи - пенсионерите, които разполагат с повече свободно време.
В момента никой не може да предвиди каква ще бъде ситуацията през следващите шест месеца, добави той. Неизвестността дали ще могат да се върнат обратно в родината си създава психически дискомфорт в туристите, което се отразява на сигурността на пътуванията по отношение на планирането на почивките, допълни Драганов.
Известна компенсация за страната ни има заради това, че все още са възможни самолетните пътувания по южните дестинации и Русия, добави той. Драганов съобщи, че след възникването на извънредната ситуация само две групи е трябвало да кацнат на
летището в Пловдив, след което да бъдат превозени до Бургас.
Според предварителните оценки загубите от частичното затваряне на въздушното пространство над Европа могат да достигнат 1 млрд. евро в световен мащаб. По данни на Международната асоциация за въздушен транспорт (ИАТА) секторът на въздушния транспорт губи по 200 млн. долара на ден от парализирания трафик заради вулканичната пепел.

 

 

Загубите на българските авиокомпании заради отменените полети се очаква да достигнат 400 хил. евро, съобщи главният секретар на Асоциацията на българските авиокомпании Йовко Йоцев.
От организацията предвиждат въздушната обстановка да се нормализира до три дни, но това е трудно да се прогнозира, тъй като обстановката се променя бързо.
Компаниите са принудени да възстановяват на пътниците 100-процентово сумите за купените самолетни билети, както постановяват регламентите на ЕС, уточни Йоцев.
При запазването на сегашната обстановка обаче Европа може да накара пътниците да се откажат да правят резервации за полети, почивки и хотели, което би нанесло сериозен удар на цялата индустрия, прогнозират информационните агенции. Ако облакът се задържи над Европа по-дълго време, например седмица или месец, това ще има тежки последици за сектора на въздушния транспорт.
Според приблизителни изчисления на икономисти най-лошият вариант би довел до намаляването на икономическия растеж в Европа с един до два процента.



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg