АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Участниците трябва да предоставят бутилка с вино от 1,5 литра, като посочат информация за сорта на гроздето, населеното място и местността на лозовия масив. Бутилките ще се приемат в Туристическия информационен център в Сандански до 25 декември.
В закритото пространство в центъра на София посетителите ще могат да намерят храни и напитки, сред които хляб и печива с квас, разнообразни сладкиши, мед и пчелни продукти, млечни и месни продукти, вино и сиропи, сладка и конфитюри, билкови чайове и тинктури, ядки и ядкови продукти, подправки и студено пресовани масла, дъвки и бонбони с натурални съставки, и много други.
Наистина ли са се увеличили драстично цените на коледните шоколадчета, на традиционното греяно вино, на празничните елхи, свещички и календари? На отговора на този въпрос е посветено проучване на програмата "Тагесшау" на германската телевизия А Ер Де.
Събирайки приходите от петрол на Норвегия, фондът има за цел да увеличи националното богатство, за да финансира разходите на щедрата социална държава, когато запасите от въглеводороди се изчерпят. Официално създаден през 1990 г., той получава за първи път през 1996 г. "скромната" сума от 1,981 милиарда крони.
То е на най-ниското си равнище от 1961 г. заради лошото време. Според прогнозите на браншовата организация въз основа на реколтата от грозде в 29 страни, което са осигурили 85% от продукцията през миналата година, световното производство на вино през 2024 г. ще е между 227 и 235 милиона хектолитра или най-ниският обем от 1961 г.
Общият брой на участниците в "Дефиле на младото вино" 2024 г. е 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни, като новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51. Това отбеляза инж. Любозар Фратев, председател на съвета по туризъм на гр. Пловдив и основен организатор на събитието.
Ще се разработват експертни анализи, стратегии, научно-обосновани политики и други рамкови документи за осигуряване на трансформацията в земеделието чрез качествени продукти и услуги. Предложението за откриване на Института е на ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив след решение на академичния съвет на висшето училище.
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
Замисълът е да се поставят основите на дългосрочен диалог, който да обедини всички заинтересовани страни, свързани с българското вино, в обща цел – изграждането на силен и устойчив бранд на България като винена страна.
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.