АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие” (УС на ДФЗ) взе решение за увеличаване от 1 100 000 лв. на 1 400 000 лв. бюджета на помощ de minimis за покриване на разходите за клане, транспорт и административни документи в сектор „Говеждо месо“.
Франция е най-големият производител на вино в света. Очаква се тази година обемите му да възлязат на между 40 и 43 млн. хектолитра. Това е значително по-малко от 47,9-те милиона хектолитра, произведени през 2023 г.
Всеки пети хърватин (20%) пие вино поне веднъж седмично, което е с 1 процентен пункт по-малко от предишното проучване, докато броят на тези, които пият вино поне веднъж месечно, се е увеличил с 2 процентни пункта до 22%.
„Цанталис“ е сред най-големите износители на вино в Гърция с присъствие в 50 страни в цял свят.
Сред тазгодишните финалисти има и българско присъствие - това е Благовеста Василиева от "Дивата ферма", която е една от трите претендентки в категорията "Най-добър органичен фермер (жена)". Тя ще се състезава с Каролин Девилърс от Белгия и Райнхилд Фреш-Емелман от Австрия.
Продажбите на вино са паднали с повече от 15% през първото полугодие, като основна причина се сочи "затягането на коланите" от страна на потребителите заради несигурната икономическа ситуация.
Към днешна дата площите с лозови насаждения у нас възлизат на 60 000 хектара. Винопроизводителите са 362 с тенденция за повишаване“, каза по време на откриването на фестивала заместник министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев.
ЕС е световен лидер в производството на вино (60%), потреблението (48%) и експортната стойност (60%). В същото време социалните и демографските промени оказват влияние върху количеството, качеството и видовете консумирано вино. Консумацията на вино е на най-ниското си ниво през последните три десетилетия.
През 2012 година един килограм бял хляб средно е струвал 1,29 лева, докато през 2023 година - 2,44 лева. С годишния си доход средното българско домакинство е можело да си купи 3287 килограма бял хляб през 2012 година, а през 2023 година - 4418 килограма.