АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Бюджет 2010 с повече приходи от планираните
Със 70 милиона лева се завишават очакваните приходи от корпоративния данък за следващата година заради увеличаването на данъка върху хазарта на 15 процента, реши парламентът по предложение на ГЕРБ.
Така, вместо заложените 1 503 267 300 лева, се очаква догодина от корпоративен данък в бюджета да постъпят 1 573 267 300 лева, съобщава БТА.
Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия, поясни, че при подготовката на проектобюджета приходите от това увеличение не са отчетени и затова се налага тази корекция. Срещу гласуването възразиха от Коалиция за България, тъй като
според тях приемането на подобно предложение в последния момент е в нарушение на правилника, защото не е обсъдено в бюджетната комисия.
Председателят на парламента Цецка Цачева смята, че няма нарушение и гласуването е необходимо, тъй като не е отчетен фактът на увеличаването на данъка върху хазарта, а то ще се отрази и на следващи текстове.
Заради допълнителния приход от корпоративния данък се променят и приходната част, и разходната част на бюджета. Така, вместо първоначално предвидените 17 072 083 400 лева, в бюджета за 2010 г. се очаква да постъпят 17 142 083 400 лева, а заложените разходи стават 8 065 973 900 лева, вместо 7 995 973 900 лева. Към бюджета на Министерството на здравеопазването се прехвърлят посочените 70 милиона лева.
Депутатите вноската в общия бюджет на ЕС да бъде 779 670 400 лева. По предложение на ГЕРБ беше предвидено със 120 милиона лева да се увеличи трансферът към ДФ "Земеделие" за средствата за национални доплащания към директните плащания. Не беше прието предложението на левицата за увеличение на приходната част със 762 500 000 лева.
По време на дискусията лидерът на Коалиция за България Сергей Станишев посочи, че намаляването на осигурителната тежест за бизнеса трябва да се преосмисли, защото това няма да подкрепи бизнеса, а ще създаде тежест в бюджета. Той призова депутатите да подкрепят предложението на левицата за увеличение на приходната част.
Според Станишев трябва да се предвидят повече средства за образованието и за местната политика. Той смята, че е нереално да се планира спад с 2 процента на БВП, при условие, че макроикономическата обстановка се подобрява и има изготвен антикризисен план от предишния кабинет. Лидерът на БСП заяви, че че има възможност за повече приходи в държавата.
Павел Шопов от "Атака" заяви към опозицията, че техният бюджет се е оказал провален, лошо балансиран и с над 4 млрд. лева излишък, заяви той.
Дарин Матов от РЗС предложи предложението на парламентарната му група за 10-процентно увеличаване на трансферите към общините да бъде подкрепено. Искаме реално да разширим приходната фаза на общините и да постигнем истинска
децентрализация, заяви Матов. Предложението му беше отхвърлено от депутатите.
Петър Мутафчиев от левицата отбеляза субсидията, която трябва да получи Националната компания "Железопътна инфраструктура". Сумите, които са заложени, показват отказ от програмата за развитие на железопътния транспорт и от ангажиментите ни към ЕС, заяви Мутафчиев.
Tweet |
|