АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новата финансова рамка предвижда повече средства за Механизма за гражданска защита на ЕС, отколкото първоначално бяха поискани от Европейската комисия. Решението е взето в отговор на природните бедствия през изминалата година. Според плана държавите членове ще могат да използват до 10% от Европейския кохезионен фонд за предпазване от бедствия и възстановяване в бъдеще.
Страните от цял свят приеха първите правила на организацията за противоречивия пазар на въглеродни кредити. Това се случи по време на Двадесет и деветата Конференция на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) Това е ключов етап за подпомагане на страните за изпълнение на климатичните им задължения. Тези разпоредби се очакват от Парижкото споразумение през 2015 г. Решението беше прието с...
В проекта на бюджета за догодина 13,5 трлн. рубли (близо 135 млрд. долара) са заделени за отбрана, което е една трета от всички разходи или 6,3% от БВП, което е най-големият процент от края на Студената война. Предложените поправки подсказват, че това число може дори да е по-високо.
В мотивите към законопроекта за държавния бюджет за настоящата година е заложен индикативен размер на дефицита по КФП за годината в размер на 6,2 млрд. лв. (3 на сто от прогнозния БВП в макрорамката на бюджета).
В проекта за бюджет е заложено връщане на ставката на ДДС от 20 процента върху хляба и за дейността на ресторантьорите. Годишният ефект от връщането на ставката е 400 млн. лева, каза Петкова.
Годишният бюджет на държавната помощ "Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство" е до 100 млн. лева.
Домакинските електроуреди са едни от виновниците за по-големите ни сметки за ток. Как, например, можем да „укротим“ хладилните уреди да не подяждат излишно семейния бюджет?
Фискалният резерв към 31 декември 2023 г. е 13,4 млрд. лв., от които 10,9 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 2,5 млрд. лв. вземания от фондовете на ЕС за сертифицирани разходи, аванси и др. Постъпилите приходи, помощи и дарения по КФП за 2023 г. са 67 040,8 млн. лв., (36,5% от БВП при 38,6% от БВП за 2022 г.).
Заемът от централния бюджет е в размер на 5 млн.лв. и с него ще бъде рефинансирано старо задължение. Предходният безлихвен заем, отпуснат декември 2022г., е бил в размер на 6 млн.лв., а крайният му срок за погасяване – 15 декември 2023г., бива удължен до края на 2024г.
ПК по бюджет и финанси одобри предложението на МС за изменение на ЗДБ. С измененията прогнозният бюджет на общинските проекти за настоящата година се намалява с 37 млн.лв. Програмата обаче е предвидена до декември 2026 г., а заложената сума до края на периода се увеличава с над 1 млрд.лв.