АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тържествено вдигнаха флага на новия атомен ледоразбивач „Якутия“. „Росатом“ отчете пореден рекорд по Северния морски път – близо 38 млн. тона общ обем на товарния трафик през 2024 г.
По думите на финансовия министър това не е нито бюджет на отчаянието, на измислени или натъкмени цифри, а е опит на служебното правителство без повишаване на основните данъци да бъде постигнат дефицит в рамките на 3 на сто от БВП.
"Адванст нюклиър фюълс" е дъщерно дружество на френската компания "Фраматом" (Framatome). Увеличаването на вноса на уран от Русия е деликатна тема, като в момента компанията се опитва да създаде съвместно дружество с руската ядрена група "Росатом".
Те са от Египет, Унгария, Турция, Бангладеш, Беларус и Китай. Подготовката, обучението и стажовете в учебните центрове и руските АЕЦ обезпечават безопасното и ефективно управление на енергоблоковете ВВЕР-1200, които „Росатом“ изгражда в страни партньори.
На база на данните от месечните отчети за касово изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет салдото по консолидираната фискална програма на касова основа към ноември 2024 г. е отрицателно в размер на 3 694,0 млн. лв. (1,8 % от прогнозния БВП). На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв.
В периода януари – ноември 2024 г. нетните приходи на държавния бюджет възлизат на 66,721 млрд. евро, с 303 милиона евро или 0,46% повече спрямо целта, предвидена за периода във встъпителния доклад на бюджета за 2025 г., което се дължи главно на събирането на 206 милиона евро през октомври 2024 г. от извънредната такса върху доставчиците на електроенергия.
ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).
Франция присъедини преди ден ядрения реактор „Фламанвил-3“. Това е първи подобен случай в западноевропейската страна за последните 25 години. Реакторът, който беше включен през септември преди да бъде свързан към електропреносната мрежа, е въведен в експлоатация 12 години след първоначалните срокове и на цена от около 13 млрд. евро – четири пъти над първоначално предвидения бюджет.
Проектът на държавен бюджет поставя икономиката под натиск и заплашва фискалната устойчивост на страната. Становище на Институт за пазарна икономика (ИПИ) относно законопроект за държавния бюджет на България за 2025 г. и актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.
Проектите, финансирани по механизмите, ще трябва да отговарят на взискателните критерии за допустимост на ЕБВР за преход към зелена икономика и строгите технически стандарти и ще допринесат за спестяване на енергия и намаляване на емисиите на CO2.