АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новата финансова рамка предвижда повече средства за Механизма за гражданска защита на ЕС, отколкото първоначално бяха поискани от Европейската комисия. Решението е взето в отговор на природните бедствия през изминалата година. Според плана държавите членове ще могат да използват до 10% от Европейския кохезионен фонд за предпазване от бедствия и възстановяване в бъдеще.
Те постигат нетна печалба от 5,7 млн. евро, ръст от 141,6% на годишна база. Средната месечна нетна работна заплата в сектора е 906 евро, с 12,8% повече спрямо 2022 г. и с 11,9% под средната месечна нетна работна заплата от 1028 евро в предприятията. Търговското салдо във винопроизводството е положително, около 2 млн. евро.
Основен акцент бе поставен върху създаването на общ туристически продукт – "Бранд Балкани", и подобряването на въздушната свързаност между балканските столици. Министър Милошев се срещна с колегите си от Италия Даниела Сантанке, Гърция Олга Кефалояни, Сърбия Хюсеин Мемич, Хърватия Тончи Главина и Черна гора Симонида Кордич, както и със заместник-министъра на туризма на Турция Надир Алпаслан.
За втори път кредитният рейтинг на Хърватия е повишен с две степени наведнъж. Първият път беше през 2022 г., когато страната получи зелена светлина за влизане в еврозоната и Шенгенското пространство, отбелязва ХИНА.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-високите месечни увеличения на общия обем на търговията на дребно са регистрирани в Белгия, Дания и Хърватия (2,1 на сто за всяка), Германия (1,2 на сто), Австрия и Словакия (1,1 на сто за всяка). Най-голям спад се наблюдава в Словения (2,6 на сто), Полша (2,0 на сто) и Финландия (1,6 на сто).
В проекта на бюджета за догодина 13,5 трлн. рубли (близо 135 млрд. долара) са заделени за отбрана, което е една трета от всички разходи или 6,3% от БВП, което е най-големият процент от края на Студената война. Предложените поправки подсказват, че това число може дори да е по-високо.
В мотивите към законопроекта за държавния бюджет за настоящата година е заложен индикативен размер на дефицита по КФП за годината в размер на 6,2 млрд. лв. (3 на сто от прогнозния БВП в макрорамката на бюджета).
В проекта за бюджет е заложено връщане на ставката на ДДС от 20 процента върху хляба и за дейността на ресторантьорите. Годишният ефект от връщането на ставката е 400 млн. лева, каза Петкова.
АЕЦ „Кръшко“ е собственост на Словения и Хърватия и заработи през 1983 година. През януари 2023 г. получи екологично разрешително за удължаване на срока на експлоатация с 20 години до 2043 година.
Годишният бюджет на държавната помощ "Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство" е до 100 млн. лева.