АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектът на държавен бюджет поставя икономиката под натиск и заплашва фискалната устойчивост на страната. Становище на Институт за пазарна икономика (ИПИ) относно законопроект за държавния бюджет на България за 2025 г. и актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.
От юни нататък ще наблюдаваме бърз спад на инфлацията, каза министърът на финансите на Турция Мехмет Шимшек, като добави, че правителството планира да затегне финансовата дисциплина в рамките на програмата за икономическа стабилизация.
България има една от най-стабилните фискални позиции като резултат от разумната и консервативна бюджетна политика през годините, но за да се осигури благоденствие и добро качество на живот за обществото, трябва да се преборят сериозни предизвикателства.
Очакванията са и през следващата година да се запази три процентовата бюджетна рамка на дефицита, като финансовото министерство планира ръст на приходите от изсветляване на икономиката, без да се променят данъчните ставки.
Над 90 на сто от работодателите посочват за най-необходими уменията за самоконтрол и дисциплина, за работа под напрежение, комуникативните умения и за работа в екип.
НО се изразяват сериозни резерви към заложените макроикономически параметри в Закона за държавния бюджет на РБ (ЗДБРБ) и в Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, както и към редица предложения за изменения в други закони, съдържащи се в преходните и заключителни разпоредби на ЗДБРБ, в т.ч.:
Фискална дисциплина и стабилност на цените за устойчив висок растеж ще бъдат нашите основни цели, подчерта новият турски финансов министър. През миналата година годишната инфлация на потребителските цени достигна 85%. През последните 10 години турската лира изгуби 90% от стойността си.
Погледът към последната налична средносрочна бюджетна прогноза (април 2022 г.) показва, че очакваният бюджетен дефицит в периода 2022-2025 г. е за над 21 млрд. лв., като във всяка една година след 2022 г. е на нива от малко над 5 млрд. лв.
Съотношението на държавния дълг към БВП се очаква да продължи да нараства до ниво от 26,4% през 2023 г., 28,0% през 2024 г. и 29,5% към края на 2025 г. Това се прогнозира в средносрочната бюджетна прогноза за периода 2023-2025 година, изготвена от МФ и одобрена от МС.
Служебвите министри Комитова и Василев се договориха да бъдат осигурени 1,5 млрд. лв. за Агенция „Пътна инфраструктура“. Предвижда се той да бъде допълнен с още 1,2 млрд. лв. в средносрочната бюджетна прогноза.