АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Очертава се БВП на България да нарасне до 2,8% през 2025 г., което е по-висок процент в сравнение с други държави в региона. Това стана ясно по време на Деветата годишна конференция по управление на риска, организирана от Кофас България.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Това се дължи на отново коригираната надолу прогноза за световния добив на пшеница, но най-вече на ескалацията на военните конфликти в Украйна и Израел, както и на липсата на яснота в предстоящите избори в САЩ.
Според последната основна прогноза на Министерството на икономическото развитие през 2025 г. цената на горивото ще се котира до $266 за хиляда кубически метра, а през 2026 г. - до $247. Средната цена на тръбопроводния газ от Русия за Европа в края на 2024 г. ще бъде 339 долара за 1000 куб. метра. м, а към Китай - 288 долара за 1000 куб.м.
През миналата година фалитите се увеличиха с 22 на сто спрямо стандартните 15 на сто в предковидните години. Големите фалити често предизвикват ефекта на доминото по цялата верига и водят до все нови и нови фалити.
Оценката е част от новата прогноза за икономическото развитие през 2024 г., която се очаква да бъде публикувана скоро. Вече бяха оповестени силни икономически данни, които показват, че руската икономика е била в добра форма през първото полугодие.
Годишният процент на инфлация в Турция беше 61,78 процента през юли, забавяйки се от 71,60 процента през юни и 75,45 процента през май. Според МВФ ЦБ на Турция „трябва да продължи да изглажда временните колебания на валутния курс, като избягва неоправдано реално поскъпване и да попълва резервите чрез приспособяване“, докато инфлацията не започне да се понижава устойчиво.
Индексът на потребителските цени е скочил с 2,3 на сто на годишна основа през юли след растеж от 2,2 на сто предходния месец. Данните съответстват на предварителната прогноза от 31 юли.
Потребителските цени са се свили до 2,8 на сто през юли спрямо 3,4 на сто през юни. Подобно ниво е регистрирано за последно през февруари. Днешните данни съответстват на предварителната прогноза, публикувана на 30 юли.
В последната си макроикономическа прогноза, представена през март, БНБ бе заложила на малко по-солиден икономически ръст за 2024 и 2025 г. – съответно 2,2 и 3,3 на сто. За 2026 г. сега оценката е повишена до 2,9 на сто, спрямо 2,6 на сто, предвиждани през март.