АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектодокуменът, обсъждан от страните членки, ще позволи на всяка страна да се отклони с до 5 процентни пункта от целта на ЕС да запълва газовите хранилища на 90 на сто към началото на всеки зимен сезон, "ако пазарните условия са неблагоприятни за запълване на подземните газови хранилища".


През 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо 2023 г. и е на стойност 53 975.8 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61.8% от износа за държавите - членки на ЕС, показват данните на НСИ.


ЕК не уточни кои компании са обект на разследването, уточни само, че се търсят възможни нарушения на антитръстовото законодателство на ЕС, включително забранено картелиране, търговски ограничения и сегментиране на пазара. Не бе посочено в кои държави членки се извършват разследванията.


Най-големи дефицити са отчетени в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). На основата на сезонно некоригирани данни за България Евростат отчита излишък от 1,6 млрд. евро за периода юли - септември 2024 г. спрямо 400 млн. евро за същия период на 2023 г.


В момента се изчаква да изтече срокът за обжалване и ако няма обжалване, ще поканим "Алстом" за подписване на договор. От ЕК са потвърдили, че всички композиции, които бъдат изпълнени до края на август 2026 г., ще бъдат напълно заплатени по Плана за възстановяване и устойчивост, а останалите - с бюджетни средства.Срокът за изпълнение на поръчката е 28 месеца.


България е в челните места сред страните, до които този износ е достигнал, съобщи Анадолската агенция. Тази година търсенето е било по-голямо в сравнение с миналата и има увеличение на износа от 10 процента.


Окончателният композитен индекс на мениджърите по доставките PMI, отразяващ активността на фирмите в страните от еврозоната, се задържа на януарската си стойност от 50,2 пункта и през февруари.


Страните от Европейския съюз вече използват лихвите от замразените руски активи, за да помогнат за въоръжаването на Украйна и за финансирането на следвоенното ѝ възстановяване, като това е извънреден приход от 2,5-3 милиарда евро годишно, отбелязва АФП.


Повечето от освободените вносители ще бъдат малки и средни компании или индивидуални потребители, се казва още в проектодокумента. Това предложение може да се промени преди публикуването, като всички промени в политиката на ЕС ще трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните членки на съюза.


Сред страните от ЕС най-голям дял предприятия, извършващи онлайн продажби, има Литва - 42,1 на сто, следвана от Ирландия (39,6 на сто) и Дания (38,8 на сто). В другия край на скалата Люксембург има най-нисък дял - 12,2 на сто, следван от Румъния (14,7 на сто) и България (15,1 на сто).