АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За да финансираме този дефицит и да може държавата да функционира нормално в следващите месеци, до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г., обсъдихме е налице необходимост да използваме средства от резерва, които да дадат възможност да се покрият текущи разходи за месец януари.
Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност.
Призивът за бойкот на магазините в Хърватия заради рекордно високите цени, обявен чрез социалните мрежи и предвиден за петък, 24 януари, беше подкрепен от двама министри в правителството на Андрей Пленкович.
Указът на Тръмп съдържа инструкции за главния прокурор да не прилага забраната, за да може "правителството ми да има възможност да определи подходящите действия по отношение на ТикТок".
В бранша коментираха, че влияние на цената генерално оказват по-високите разходи - поскъпването на тока и водата, увеличението на минималната заплата.
С решение на хърватското правителството той ще бъде финансиран чрез Механизма за възстановяване и устойчивост като част от „Поддържаща инфраструктура за стратегическия инвестиционен проект за терминал за втечнен газ“, чиято стойност е 51,8 милиона евро (без ДДС). Планираният срок за завършване на работата е 15 месеца.
Според проучване, представено на АНА през декември, се очаква строителството да отнеме шест години, като стойността му ще възлиза на 9 милиарда евро (9,3 милиарда долара). Правителството на премиера Луиш Монтенегро обяви, че финансирането няма да бъде осигурено от държавния бюджет, а стриктното спазване на екологичното законодателство ще бъде основен приоритет.
Новата формула на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо четири на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. Така правителството на Росен Желязков получава стартов обществен толеранс, макар и неголям, допълват социолозите.
Извършените разплащания от Общината през декември 2024 г. са в размер на 211 679 822 лв., което е 48,34% от общите разплащания за месеца. Според данните 36% от извършените плащания са за транспорт, 11,32% - за сметоизвозване и почистване, а 11,05% - за охрана и разходи по опазване на обществения ред.
Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.