АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Бюджетният дефицит - най-високият след Виденов
"Коалицията е на всяка цена, партиите се опариха от изборите. Правителството трябва да бъде подкрепяно за правилните неща. Едното от тях е, че международният имидж на България може да бъде подобрен бързо и значително. Другото е, ако има кампания за ваксинация, за да можем да преборим по-бързо пандемията".
Това каза пред БНР Николай Василев, вицепремиер 2001 - 2005 година, бил е министър на икономиката, на транспорта и съобщенията, на държавната администрация и административната реформа.
По думите му правителството трябва да получи подкрепа и ако реално започне да реализира намеренията си за оптимизация на публичния сектор:
"Това трябва да стане бързо и решително. Защото от приказките, накрая можем да свършим с нула... Ако има правилна воля, нещата могат да се случат и политически неутрално".
В предаването "12+3" Василев сподели някои свои опасения:
"Коалиционното споразумение е изцяло в лява посока. Всички се приравниха към идеологията и вижданията на най-левия от тях. Всички идеи за реформи бяха изоставени... В икономическата сфера липсват неща като приватизация, концесия, публично-частно партньорство, капиталови пазари. Ако погледнем бюджетни показатели като процент преразпределение, бюджетни разходи към БВП, това вероятно ще бъде най-високият показател за българския преход. Бюджетният дефицит ще бъде най-високият след Виденов".
Според него думата "реформи" липсва цялостно и за момента преобладава думата "популизъм":
"Затова засега това не е заслужило да бъде наречено реформаторско правителство".
Николай Василев посочи, че мораториумът върху цените на тока, парното и водата е "сразил всички, които вярват в пазарната икономика, в законността и в европейското развитие на страната".
"Притеснен съм, че инстинктите и интуицията на сегашната управляваща коалиция са популистки по дефиниция".
И подчерта, че 5-6% инфлация е по-ниска от средното за последните 30 години.
"Не е приятно, но не трябва да драматизираме. Не бих нарекъл това криза, а ситуация, на която трябва да се отговаря с пазарни средства - доходите растат всяка година, пенсиите пораснаха, минималната работна заплата ще расте още. Правилните начини са да се подкрепят социално слабите слоеве, останалото да почива върху законите на пазарната икономика".
Tweet |
|