АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Делът на мигрантите на пазарите на труда в страните от Северна, Южна и Западна Европа нараства от 22,5 на сто до 23,3 на сто между 2013 г. и 2022 година.
Брутният вътрешен продукт в област Велико Търново нараства по-бързо от средния за страната спрямо населението. Работната сила е сред най-високообразованите, но застаряването на населението е предизвикателство пред пазара на труда.
Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, и непрекъснато покачващата се цена на труда.
По предварителни данни през третото тримесечие на 2024 г. производителността в сектора на услугите e 13 614.0 лв. В индустриалния сектор средно 13 802.8 лв. Най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор - 3 319.6 лв.
През третото тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за областта нараства с 16,9 на сто в сравнение със същия период на 2023 година. В обществения сектор увеличението е с 15,7 на сто, а в частния сектор – със 17,1 на сто.
Увеличение в регистрираните безработни в края на октомври в сравнение със септември отчитат от Бюрото по труда в Плевен. През миналия месец техният брой е достигнал 2453, като спрямо месец септември увеличението е с 144 души. Равнището на регистрираната безработица в плевенското Бюро по труда през октомври е 4,9 на сто. Увеличението за месец е с 0,3 на сто.
Те са регистрирани от „Геозащита-Плевен“ ЕООД и „Геозащита-Перник“ ЕООД през последните два месеца. От тях 5 са по трасето на лот 1 - в отсечката при пъзел „Лютидол“ и между с. Лютидол и с. Новачене. Другите две са в участъка от лот 2 – в близост до пътен възел „Ребърково“ и на обхода на с. Лютидол.
В края на февруари ТЕЦ "Марица изток" 3 излезе на свободния пазар и временно прекрати дейност. През март от "Бюрото по труда" в Стара Загора обявиха, че са получили уведомление за съкращаване на 160 работници от предприятието от 10 май.
По последни данни на Териториалното статистическо бюро Юг (ТСБ Юг) е регистриан спад от един процент на средната брутна работна заплата в област Пловдив през третото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното, като тя става 1954 лева. За месец юли 2024 г. средното месечно възнаграждение възлиза на 1963 лв., за август - 1918 лв., а за септември - 1982 лева.
Индексът на потребителските цени, който е основният измерител на инфлацията, се е повишил с 0,3% на годишна база през октомври, което е малко по-ниско от повишението с 0,4% през септември, съобщи Националното статистическо бюро.