EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

В България и в Източна Европа – стари лекарства

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

В България и в Източна Европа – стари лекарства

mail16:43 | 12.09.2010прегледи 1439 коментарикоментари 0


83% от лекарствата, които се консумират в страната, са генерични, създадени преди 30 години, като от гледна точка на фармацията те са стари, не са защитени от патент, тъй като той се издава за 25 години, съобщи Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България на семинар „Фармацевтичен пазар и лекарствена политика в България 2009-2011 г.", провеждащ се в Созопол, предаде БТА. Подобна е ситуацията и в Централна и Източна Европа, където по данни на асоциацията за 2009 година употребата на генеричните медикаменти е 85%, в Чехия и Словакия 75%, в Унгария - 65%, в Полша - 83%, а в Русия - 96%.
След 1989 г. в България се наблюдава плавно нарастване на употребата на оригинални лекарства, средно с 1% годишно, като към първото шестмесечие на тази година достига 24%, според изпълнителния директор на асоциацията Деян Денев.
За 20 години средна стойност на една опаковка лекарство у нас е достигнала 7,66 лева. Българинът пуши и пие повече отколкото приема лекарства. По данни на асоциацията у нас годишно за цигари се харчат 2,5 млрд. лв., продажбите на алкохол са на стойност 2 млрд. лв., а на лекарства - 1,5 млрд. лв.
Още интересни данни представи асоциацията.
С 10% до 1 млрд. лв. е нараснал пазарът на лекарства у нас за полугодието, като ръстът не е заради края на кризата, а е породен от неудовлетвореността от здравеопазването. Увеличена е употребата на медикаменти, предписвани с рецепта. Най-потърпевш от икономическата криза е пазарът на хранителните добавки, като покупката на хранителни добавки е сигурен индикатор за край на кризата, посочиха експертите.
Негативните фактори върху пазара на лекарства в страната се дължат спред фармацевтичния бранш на намаленото търгово финансиране от Министерството на здравеопазването по наредба 34, липсата на свободни финансови средства в част от участниците на пазара (дистрибутори, аптеки, НЗОК), намален ограничен обществен ресурс за здравеопазване и липса на средства вследствие на кризата. Най-голям дял на продажби осъществява аптечният пазар. Две са основните причини за това. Едната е, че част от аптеките се закриват, а другата, че НЗОК не плаща част от стойността на лекарствата и пациентите се налага да си ги купуват. По данни на Министерството на здравеопазването 4300 аптеки имат лиценз, от тях активно действащи са 2200. България е с най-ниска цена на лекарствата в Европа - 72% от средноевропейската цена, но с най-високо ДДС - 20%, съобщи изпълнителният директор на асоциацията Деян Денев. Той отбеляза, че ние сме единствената държава в ЕС, в която пациентите плащат повече от половината от цената за лекарства. Годишно НЗОК отделя едва 42 лева за домашното лечение на един пациент, при средна стойност за Европа - 193 евро.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg