АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През февруари, отнесено към същия месец на 2024 г., строителните компании в ЕС са повишили производството си с 0,3 на сто, докато тези в страните от еврозоната – с 0,2 на сто. Продукцията на строителния сектор в ЕС обаче е намаляла с 0,4 на сто в ЕС, както и с 0,5 на сто в еврозоната през февруари спрямо януари.


Твърде високи данъци, твърде тежка бюрокрация – всичко това води до рекорден брой фалити на фирми в Германия. Страната се намира в сериозна икономическа криза. А причините са предимно от вътрешен характер.


Възможно е да започне валутна война: Планът на администрацията на Тръмп за съживяване на промишлеността включва отслабване на долара, който се смята за надценен и отговорен за икономическия спад на Америка.


Проектът все още се намира в ранен етап на развитие, но по информация на източниците, в компанията вече съществува вътрешен прототип, който включва социален фийд, фокусиран върху генерирането на изображения от ChatGPT.


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.


Това видео предоставя илюстративни кадри на поредица от проекти, финансирани от ЕС чрез платформата WBIF между 2018 г. и 2024 г. в приоритетни области като енергия, околна среда/климат, частен сектор, човешки капитал и устойчив транспорт.


Това указва, че спадът в германския промишлен сектор може да е достигнал дъното си, но възстановяването вероятно ще бъде бавно, тъй като се усеща въздействието на митата, обявени от САЩ.


Най-голямо увеличение на месечна база е регистрирано в Естония (9,5 на сто), Румъния (4,8 на сто) и България (2,5 на сто).


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.