АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За тричленно семейство (двама работещи възрастни с едно дете до 14-годишна възраст) необходимият месечен нетен общ доход за последното тримесечие на миналата година е 2653 лв.


Най-осезателно се чувства липсата на работна ръка в туризма, в сектор отбрана, както и социални служители. От липса на работници страда целият аграрен сектор, 77% от работодателите заявяват, че са затруднени да намерят специалисти, 45% от компаниите увеличават заплатите и въпреки това не намират служители.


На 3 октомври на всички правоимащи лица ще бъдат изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за предходния месец. Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този месец е 15 октомври.


Коефициентът на безработица обаче се променя слабо заради увеличаване на активното население, имиграцията и недостиг на работна ръка в определени сектори.


Най-големи задължение от държавните болници са натрупали УМБАЛ „Александровска“ (65 млн. лв.), УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ (64 млн. лв.) и УМБАЛ „Св. Георги“ (56 млн. лв.). Това са и най-големите по брой легла и персонал лечебни заведения за болнична помощ у нас.


Недостигът на квалифицирана работна ръка e обхващала почти една на всеки седем професии през миналата година, разкриват данни на германската Федерална агенция по труда. Анализ на агенцията е установил проблеми при попълването на свободни работни места в 183 от 1200 професии, според оценките на агенцията.


Сезонът се открива в средата на юни край язовир "Копринка", където се очаква да се включат около 300-400 деца. Разходите за едно дете на ден в лагерите на БТС ще са около 50 лева за храна, нощувка и обучение по планинарство.


През 2023 година в Сърбия са издадени общо 52 171 разрешителни за работа на чуждестранни граждани. От тях 9872 са били за жени. Най-много разрешителни са издадени на граждани на Китай, Русия и Турция, Индия, Куба, Северна Македония, Непал и Босна и Херцеговина.


Мениджърите в 28 от организациите, участвали в експеримента, пък посочват, че той е имал положителни ефекти и върху компаниите им. Текучеството на персонала е намаляло, наемането на нова работна ръка било улеснено, а служителите работели все по-добре.


Промените влизат в сила от 7 май 2024 г. Без промяна ще останат цените на железопътните карти „Дете“, „Учащ“, „Семейство“ „ТПЛ“ и „Възрастен“, които са на символична стойност от 1,00 лв. Националният железопътен превозвач не е променял своите цени от началото на 2012 г., с изключение на индексиране през 2020 г. с 1.8%, посочват от държавните железници.