АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Увеличението, което според оценки ще струва 1,65 трлн. сирийски лири или около 127 млн. д. по текущ курс, ще бъде финансирано от съществуващи държавни ресурси, плюс комбинация от регионална помощ, нови инвестиции и усилия за размразяване на сирийски активи в чужбина.
Новите американски санкции срещу руски финансови институции са основната причина за нестабилността на валутния пазар в страната, но курсът на рублата в средни и дълги срокове ще се движи от фундаментите на икономиката, обяви Руската централна банка в доклад, цитиран от Ройтерс.
След забележимото поевтиняване от преди седмица, сега цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго наваксва с повишение от 8 долара до 250 долара за тон за доставка през декември. Във Франция също се наблюдава ръст – със 7 евро до ниво от 225 евро за тон, докато в Украйна бележи спад с 1 долар до 240 долара за тон. В Русия промяната е за пореден път надолу – с 5 долара до 230...
Общият държавен дълг в световен мащаб е напът да премине границата от 100 трилиона долара през тази година. Досега това не се е случвало, посочва Международният валутен фон (МВФ) в най-новото издание на докладите си, озаглавени "Фискален мониторинг" (Fiscal Monitor), предаде Ройтерс.
Паламудът на одринските рибни пазари се продава на брой с тегло между 300-400 грама на цена от 125 турски лири. Сумата по днешен курс се равнява на около 6 български лева. Одринският продавач на риба Юсуф Чимен посочва, че българските туристи печелят от високия курс на лева поради девалвацията на турската лири.
Приходите от износ на петрол и газ на Русия от януари до септември се очаква да нараснат с 49 на сто на годишна база до 8,3 трилиона рубли (89,4 милиарда долара) благодарение на по-високите цени на петрола и по-слабата рубла, показват данни от предварителни прогнози.
Няколко страни членки на ЕС възнамеряват да разпитат управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева във връзка с плана на базираната във Вашингтон финансова институция да се ангажира с Русия по икономически въпроси за първи път от руската инвазия в Украйна, информира „Блумбърг“.
Годишният процент на инфлация в Турция беше 61,78 процента през юли, забавяйки се от 71,60 процента през юни и 75,45 процента през май. Според МВФ ЦБ на Турция „трябва да продължи да изглажда временните колебания на валутния курс, като избягва неоправдано реално поскъпване и да попълва резервите чрез приспособяване“, докато инфлацията не започне да се понижава устойчиво.
Движението на цената при царевицата в САЩ и Франция този път е в синхрон, като и двете са в посока надолу, съответно с 1 долар и 2 евро.
Интервюто съдаржа темите:Валутен борд и икономическа стабилност: Какво е въздействието му върху икономическата стабилност?Хиперинфлацията в България през средата на 90-те години, Трябва ли да се премахне валутния борд и да влезем в еврозоната? и други.