АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна. Анонсите за търсене на насипна фуражна пшеница продължават да са около 340 лева за тон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна, след реализираните сделки в предишната седмица за хлебна пшеница в големи количества, осъществили се на 545 лева за тон, отчитат още експертите на борсата.
Към 20 септември брутните валутни резерви на банката са се увеличили до 94,11 млрд. долара, което е с 1,85 милиарда долара повече в сравнение със седмица по-рано. Златните резерви в същото време са нараснали с 888 милиона долара до 62,28 млрд. долара в разглеждания едноседмичен период.
Отчита се по-слаб от очакваното растеж от 2,5 на сто през второто тримесечие на фона на продължаващото вече година затягане на паричната политика. БВП за второто тримесечие е нараснал с 0,1 на сто спрямо предходното тримесечие с отчитане на сезонните и календарни колебания, показват данните на турския статистически институт.
Годишният процент на инфлация в Турция беше 61,78 процента през юли, забавяйки се от 71,60 процента през юни и 75,45 процента през май. Според МВФ ЦБ на Турция „трябва да продължи да изглажда временните колебания на валутния курс, като избягва неоправдано реално поскъпване и да попълва резервите чрез приспособяване“, докато инфлацията не започне да се понижава устойчиво.
Те възлизат на около 153,8 млрд. долара. През седмицата до 12 юли брутните валутни резерви на ЦБ са се увеличили с 4,614 млрд. долара до 94,345 млрд. долара, а златните резерви са се повишили със 734 млн. долара от 58,717 млрд. долара на 59,451 млрд. долара.
Има дървесина, която застоява по складовете на фирмите преработватели. Това се наблюдава в района на общините Смолян, Златоград, Неделино. Местните фирми нямат пазари, с каквито разполагат колегите им от Пазарджишкия регион и района на Доспат и Борино, където дървесината е по-качествена и има по-голямо търсене.
Управляваните от БНБ международни валутни резерви на България са достигнали рекордната сума от близо 82 млрд. лв. към 29 декември 2023 г., но по последни данни към 5 януари са 68.7 млрд. лв. (около 35 млрд. евро). 92% от тях са инвестирани в инструменти в евро, а 7% - в злато.
Данните на Банката на Албания показват, че входящите валутни потоци под формата на преки чуждестранни инвестиции са концентрирани главно в недвижимите имоти, въглеводородния сектор, енергийния сектор, както и финансовото посредничество.
Брутните валутни резерви на централната банка са се увеличили до 93 млрд. 233 млн. долара към 1 декември, а размерът на златните резерви е нараснал до 46 млрд. 916 млн. долара.