АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Към 20 септември брутните валутни резерви на банката са се увеличили до 94,11 млрд. долара, което е с 1,85 милиарда долара повече в сравнение със седмица по-рано. Златните резерви в същото време са нараснали с 888 милиона долара до 62,28 млрд. долара в разглеждания едноседмичен период.
Те възлизат на около 153,8 млрд. долара. През седмицата до 12 юли брутните валутни резерви на ЦБ са се увеличили с 4,614 млрд. долара до 94,345 млрд. долара, а златните резерви са се повишили със 734 млн. долара от 58,717 млрд. долара на 59,451 млрд. долара.
Референтният показател за световните цени на хранителните стоки остана непроменен през юни, тъй като повишенията на международните котировки за растителни масла, захар и млечни продукти компенсират спада на тези за зърнените култури, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
Това съобщи председателят на КНСБ в дружеството Стефан Стефанов. "Централата няма да работи в момента тъй като пазарът е с много ниски котировки - 145 лева за мегаватчас, при положение, че себестойността е 250 лева и не е рентабилно да работи. Вносът на електроенергия в момента е на много ниски цени".
Управляваните от БНБ международни валутни резерви на България са достигнали рекордната сума от близо 82 млрд. лв. към 29 декември 2023 г., но по последни данни към 5 януари са 68.7 млрд. лв. (около 35 млрд. евро). 92% от тях са инвестирани в инструменти в евро, а 7% - в злато.
Данните на Банката на Албания показват, че входящите валутни потоци под формата на преки чуждестранни инвестиции са концентрирани главно в недвижимите имоти, въглеводородния сектор, енергийния сектор, както и финансовото посредничество.
Брутните валутни резерви на централната банка са се увеличили до 93 млрд. 233 млн. долара към 1 декември, а размерът на златните резерви е нараснал до 46 млрд. 916 млн. долара.
В изявлението, публикувано от агенцията, се подчертава, че се наблюдава напредък в охлаждането на прегряващата икономика, а Централната банка на Република Турция бавно възстановява изчерпаните си запаси от нетни валутни резерви.
Проблемите излязоха на повърхността, когато през юли Индия, най-големият купувач на руски петрол, превозван с танкери, от началото на войната, настоя да плаща доставките в рупии и търговията почти спря, според трима запознати източника, пожелали анонимност.
Основни събития, които ще окажат влияние върху европейските валутни пазари:нова енергийна криза, завръщането на стагфлацията в Европа, висок риск от рецесия в еврозоната.