АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Белият дом се готви да обложи с нови мита редица потребителски стоки от 2 април, с което предизвика остра критика от страна на международни ръководители и тревоги за възможно повишаване на потребителските цени, припомня Ройтерс.


Шведското правителство обяви, че увеличава разходите с 5,8 милиарда крони (573 милиона долара) тази година, за да стимулира икономиката, като по-голямата част от средствата ще бъдат изразходвани за строителния сектор, предаде Ройтерс.


ЕЦБ реши да намали водещите си лихви с 0,25 процентни пункта. Това е шестото поредно понижение на ставките от юни 2024 г. насам и бе широко очаквано от анализаторите. В редовното допитване, проиведено от Ройтерс, всички 82 анкетирани прогнозираха тази стъпка.


Икономиката на Китай е втората по големина икономика в света, като БВП на страната възлиза на близо 18 трилиона долара. Китайската икономика постигна целта на управляващите в Пекин за годишен ръст през 2024 г. от "порядъка на 5 на сто". Безработицата в страната обаче остава "устойчиво" висока, отбелязва Ройтерс.


Нито един от 12-те икономисти, анкетирани в проучване на Ройтерс този месец, не очаква икономиката да нарасне в диапазона 3-4 на сто, който Орбан очаква за тази година. Австрийската "Ерсте Банк" (Erste Bank), дала най-точната прогноза за икономиката на Унгария през миналата година, предвижда растеж тази година от 2 на сто.


Сметките за електроенергия на милиони британци ще се увеличат с 6,4 на сто през април заради нарасналите цени на едро, предаде Ройтерс. Това е третото поредно тримесечно увеличение и нанася удар на правителството, за което намаляването на сметките за ток е една от водещите цели.


Тези планове са поредният опит на Пекин за установяване на строг държавен контрол над сектора, който има ключово значение на световно ниво. Китай вече диктува производството чрез система от квоти и контролирани от държавата дружества, отбелязва Ройтерс.


Оптимистичните нагласи на инвеститорите се повишават през този месец с най-бързите темпове, регистрирани през последните две години. Те са обусловени от нарастване на очакванията за положително икономическо развитие на Германия на фона на предстоящите парламентарни избори в страната, посочва Ройтерс.


Morgan Stanley публикува доклада си за актуализацията на прогнозите за валутните курсове за 2025 г., като в него се посочва, че Азия ще продължи да се представя по-слабо на фона на развиващите се глобални пазари.


Нагласите на инвеститорите за перспективите пред икономическото развитие на страните от еврозоната се подобряват през този месец до най-високото си равнище от юли. Това показват резултатите от проучване на германския институт за изследване на поведенческите нагласи "Сентикс" (Sentix), цитирани от Ройтерс.