АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ВАС подпомага предприемач за ски зона "Алеко"
Явна зависимост на Върховния административен съд (ВАС) има в решението му да върне за ново разглеждане на екологичната оценка на ски зона Алеко в Природен парк Витоша, коментира в изявление Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България”.
Това решение на съда не дава зелена светлина на проекта. Решението на 5-членния състав на ВАС потвърди решението на по-долната си инстанция, че Министерство на околната среда и водите (МОСВ) трябва да преразгледа решението си да отхвърли одобрената от Регионална инспекция по околна среда и водите (РИОСВ)– София екологична оценка на специализиран подробен устройствен план на ски зона Алеко, като от него отпаднат доводите на собственика на земята – Изпълнителната агенция по горите и на контролния орган – дирекцията на природния парк.Странното е, че, въпреки че всички основни доводи на тричленния състав са обявени за неправилни, това не се е отразило на крайното решение. Нито един от съдийските състави не коментира аргументите, посочени в жалбите на две неправителствени организации и две държавни администрации.
Най-вече въобще не се коментира простият факт, че предложената ски зона Алеко е в нарушение на плана за управление на Природен парк Витоша, който е и част от европейската екологична мрежа Натура 2000. Най-изненадващо и двата състава на ВАС отхвърлиха правото на държавната администрация да участва в административни производства и жалби пред съда в нарушение на чл.120 ал.2 на Конституцията на България. За коалицията „За да остане природа в България” това представлява директна помощ на ВАС за всички, които искат да доразграбят държавната и общинска собственост.Подобни решения на съда поощряват корупцията на всички нива на администрацията, тъй като оспорването на един административен акт, издаден във вреда на държавата ще може да се обжалва само от прокуратурата по съдебен път. Природозащитниците припомнят, че фирмата „Витоша ски”, възложител на плана за по-голяма ски зона Алеко, е офшорна - ход, предприеман с цел да се скрият истинските собственици. Публично известен факт е, че зад проекта стои Цеко Минев, собственик на Първа инвестиционна банка и председател на Българска федерация ски. Управляващите лица на „Витоша ски” са свързани както с Българска федерация ски (Георги Бобев е нейн зам-председател), така и с „Юлен” АД, концесионер на ски зона Банско (Петър Петров).Държавата щедро подпомага Българска федерация ски, „Витоша ски” и „Юлен” чрез Министeрството на физическото възпитание, Министерство на образованието, младежта и науката, Регионален инспекторат–София и Столична община.Вече трета поредна година, без конкурс, средствата за програма „Научи се да караш ски” се предоставят чрез Българска федерация ски на „Витоша ски” в явен конфликт на интереси.За втори пореден старт от световната купа по ски в Банско държавата изсипва 2 милиона лева от българския данъкоплатец, които се инвестират в един частен курорт на фона на общия недостиг на средства за развитието на масовия спорт. (В Европа финансирането за този род състезания се набира от бизнеса и администрацията в съответната община и област, в която се провежда състезанието, които имат пряка полза от рекламата на ски курорта.)
Tweet |
|
Преди 10-тина дни (в края на януари) Цеко Минев и министъра на спорта-Свилен Нейков са имали среща при Борисов (това е според Канал 3). Цеко и Свилен влизат при Борисов. Явно една от темите е била и тази за ските на Витоша, а както е известно пък шеф на Административния съд стана Георги Колев(бивш шеф на СГС), подкрепен и от правителствово. Значи тука може да се търси някаква корелация.