АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Най-високият акциз в ЕС се налага в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро и Франция - 7,45 евро. Най-ниският акциз се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. Следващите най-ниски данъци се налагат в Полша и Хърватия, съответно 2,33 евро и 2,52 евро.
Пъпешите поевтиняват с 19,3 на сто и се предлагат по 1,36 лева за килограм на едро, а дините - с 1,8 на сто до 0,76 лева за килограм. Бананите се понижават с 2,4 на сто до 2,68 лева за килограм, а лимоните се вдигат с 2,3 на сто до 2,99 лева за килограм.
Те се вдигат с 10%, така че ползване на АМ от Белград до Димитровград (Цариброд) е 1670 динара (около 14 евро),, за магистралата Белград - Ниш таксата става 1130 динара, за Белград – Суботица новата цена е 800 динара, за Белград – Шид таксата ще бъде е 500 динара.
На пазара на фиксираните услуги (интернет и телевизия), на който функционират над 1000, основно микро и малки компании, въпреки инфлацията няма промяна в цената за потребителите. Това показват данните на Браншовата асоциация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО).
"Нашите животновъди имат нужда от специфична помощ. Ето защо ще им отделим 150 милиона евро за данъчна и социална помощ от тази година и в дългосрочен план", каза премиерът Габриел Атал на фона на все по-интензивните фермерски протести, както във Франция, така и в други страни.
Прокуратурата и държавните органи в лицето на Народното събрание, Министерския съвет, КЗК, КЗП, КРС трябва да започнат мащабно разследване на мобилните оператори "Виваком", А1 и Yettel, които за поредна трета година вдигат месечните абонаментни такси оправдавайки с инфлацията с между 4 и 9.5%.
От "Виваком" съобщиха, че вдигат от февруари с 4,7 процента цената на месечния абонамент за част от основните и допълнителните услуги заради инфлацията и повишените си разходи.
Проектозаконът предвижда свиване на държавния бюджет, орязване на субсидиите и повишаване на някои данъци и акцизи, включително върху алкохола, цигарите, недвижимите имоти и минералната вода. Корпоративният данък ще се покачи от 19 на 21 процента.
Основна причина за ускорението на инфлацията като цяло е поскъпването на храните и напитките (+68,2 процента на годишна база), на алкохола и цигарите (+51,9 процента) и на хотелите и ресторантите (+50,3 процента). През юни годишната инфлация също отбеляза рекордно високо ниво - 36,8 процента.