АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Брутният вътрешен продукт в област Велико Търново нараства по-бързо от средния за страната спрямо населението. Работната сила е сред най-високообразованите, но застаряването на населението е предизвикателство пред пазара на труда.
Най-голямото количество отпадъци са събрани на територията на РИОСВ София - 1015 тона, следвано от РИОСВ Пловдив – 496 тона, а най-малко отпадъци са събрани на територията на РИОСВ Велико Търново – 34 тона.
Сред най-посещаваните дестинации от българските туристи са общините Столична, Варна, Несебър, Велинград, Пловдив, Бургас, Банско, Сандански, Самоков (включва и к.к. Боровец ), Велико Търново, Хисаря, Разлог и др. Това съобщи Министерството на туризма във връзка с новопубликувани данни от изследване на НСИ за второто тримесечие на 2024 г.
Освен в Пловдив регистрирани болнични летища, отговарящи на европейските изисквания за HEMS, има в София, Варна, Панагюрище, Русе, Велико Търново, Монтана и на АМ „Струма“ при тунел „Железница“, като в София площадките са 3, а в останалите градове по една.
Участъци 4, 5, 6 и 9 на АМ „Хемус“ са теренно осигурени и се предвижда строителството им да започне до края на 2024 г. Трасето е от връзката с пътя Плевен – Ловеч до път I-5 Русе – Велико Търново, както и от п. в. „Лозница“ до п. в. „Буховци – Юг“.
Към 31 декември 2023 г. населените места в България без нито един жител са 201, като най-голям брой от тях се намират в областите Велико Търново (67), Габрово (67), Кюстендил (10) и Кърджали (9), съобщи НСИ. В 1453 села, или в 27,6 на сто от населените места, живеят от 1 до 49 души включително. Над 100 000 души има в шест града в страната, в които живее 35,2 на сто от населението.
„Напълно реалистично е до 2030 г. да имаме изградени 5 магистрали. Това са „Европа“, „Видин-Ботевград“, „Струма“, „Русе - Велико Търново“ и „Хемус“. Приоритет на България е да се свърже магистрално с всички свои съседни държави, защото това е ключът към икономическото и демографско развитие.
Срокът е пет години след издаването на разрешенията за строеж, коментира министърът на регионалното развитие Андрей Цеков. Проектното трасе на АМ е с обща дължина 132,84 км и е разделено на три участъка: Русе - Бяла, обход на град Бяла и Бяла - Велико Търново.
Изпълнител на проектирането и строително-монтажните работи (инженеринг) на участък 2 Обхода на Бяла, с дължина 35,4 км, на който ще бъде направена първата копка, е ДЗЗД "АМ Русе Търново". Стойността на договора е 660 425 563,84 лв. без ДДС. Строителният надзор е възложен на ДЗЗД "Лидер Консулт". Стойността на договора е 10 823 936,25 лв. без ДДС.
Блокирани са изграждането на тунела под Шипка, АМ Струма, АМ Хемус и Черно море, Велико Търново-Маказа. Замразен е проектът за тунела Петрохан. Разширението на ПАВЕЦ Чаира. Целият зимен туризъм е жертва на тази политика.