АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Близо 1000 баварски компании с повече от 260 представителства развиват производствена и търговска дейност у нас. Сред тях са както международно опериращи технологични концерни, водещи автомобилни производители, банкови и застрахователни институции, така и много малки и средни фирми от различни сектори на икономиката.
Ръководството на френския производител на автомобилни гуми обяви решението си пред 1254 служители на засегнатите производствени обекти.
Автомобилният сектор в Европа е изправен пред криза. Вместо да расте, пазарът на електромобили отчита спад на продажбите на фона на намаляващо търсене и нарастваща конкуренция от страна на автомобилни компании, базирани в Китай.
С измененията се разширява обхватът на оценяваните субекти, по отношение на които компетентните органи следва също да прилагат рисково базирания надзор, като в него се включват дружествата за управление на криптоактиви.
То е едно от най-големите автомобилни изложения в Европа и тази година ще зарадва посетителите с последно поколение коли, технологии и атракции, разпределени в шест изложбени зали, както и на откритата изложбена площ пред Интер Експо Център.
Трите големи автомобилни завода в Чехия, тези на "Шкода ауто" (Skoda Auto), част от "Фолксваген" (Volkswagen), японската "Тойота" (Toyota) и южнокорейската "Хюндай" (Hyundai), са произвели близо 1,4 милиона автомобила през миналата година, като секторът представляват близо 10 на сто брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Вносителите и подкрепилите забраната изтъкват, че през последните години в бюджета са били „изтеглени“ над 5,4 млрд. лв. от печалбите на БЕХ, АЕЦ „Козлодуй“ и НЕК. Според тях, ако сега държавата „прибере“ 425 млн. лв. от БЕХ, това „ще има изключително негативно влияние върху финансовата сигурност на сектора и ще постави под риск неговото нормално функциониране, ще направи невъзможно извършването на...
Данните касаят „Холдинг Български държавни железници", Националната компания „Железопътна инфраструктура", „БДЖ-Пътнически превози" и „БДЖ-Товарни превози".
Фундаменталните котви на българската икономика в този период са валутният борд и стабилните пари, разумните държавни финанси и ниският публичен дълг, ниските преки данъци върху труда и печалбите, както и отвореният достъп до единния пазар на ЕС.
На ниво държава ни трябват фокус, координация и финансиране. Харченето на пари за безсмислени мероприятия и повтарянето на мантрите за ниските данъци и стратегическата локация между ЕС и Азия не помагат.